Rząd Niemiec dofinansuje filtry do Diesli

Od przyszłego roku niemieccy użytkownicy aut z silnikami Diesla, które mają specjalne filtry sadzy, będą mogli korzystać z ulg podatkowych. Na wsparcie takich nowoczesnych aut rząd Niemiec wyda przez dwa lata 1,5 mld euro.

Nabywcy dostaną 350 euro ulgi podatkowej. Dla posiadaczy aut z filtrem sadzy, którą są już na rynku, przewidziano 250 euro. Całość programu, który zacznie obowiązywać przez dwa lata od 2006 r. ma kosztować budżet Niemiec 1,5 mld euro. Wprowadzenie ulg dla nowoczesnej konstrukcji aut z silnikami Diesla może skłaniać do eksportu używanych aut ze starej konstrukcji silnikami.

Według rządu Niemiec zapowiadane ulgi są zgodne z nowymi wymogami Unii Europejskiej w sprawie ograniczenia emisji szkodliwych składników spalin. Zdaniem organizacji ekologicznych problemy z oddychaniem wywołane przez sadze z silników Diesla przyczyniają się w Niemczech do śmierci 8 tys. osób rocznie. Według niemieckiej branży samochodowej do 2008 r. wszystkie produkowane w tym kraju auta z silnikami Diesla będą wyposażone w filtr sadzy.