Satelita dla Iranu

Będzie nazywał się "Az-Zahra", czyli "Wenus" i będzie kosztował 132 mln dolarów. Rząd Iranu zamówił w Rosji własnego satelitę

Jak poinformowała agencja ITAR-TASS, "Az-Zahra" ma powstać w Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznym Mechaniki Stosowanej im. Reszetniewa (NPO PM) w Krasnojarsku. Rosjanie podpisali kontrakt na wykonanie satelity telekomunikacyjnego w minioną niedzielę w Teheranie. Sprzęt ma znaleźć się na orbicie nie później niż za 30 miesięcy.

W ten sposób Iran zostanie pierwszym krajem w swoim regionie mającym własnego satelitę. - To pozwoli mu m.in. kontrolować ruch morski w Zatoce Perskiej i prowadzić badania meteorologiczne. Skorzystają na nim również wojskowi i dlatego Amerykanie raczej nie będą zadowoleni z naszych interesów z Iranem - powiedział Radżab Safarow, szef Ośrodka Studiów nad Współczesnym Iranem na łamach dziennika "Wiedomosti"