Rosja zwiększa moce gazociągu jamalskiego

W Rosji trwa budowa gazociągu Jamał-Europa. Wkrótce gazociągiem będzie można dostarczać z Rosji na Białoruś ponad 30 mld m sześc. gazu rocznie.

Firma Lentransgaz z Sankt Petersburga oddała do eksploatacji drugą tłocznię na rosyjskim odcinku gazociągu Jamał-Europa, który dostarcza rosyjski gaz przez Polskę i Białoruś do Niemiec. Pierwsza tłocznia na rosyjskim odcinku gazociągu znajduje się w Smoleńsku i została oddana do eksploatacji w 2004 r.

Nową tłocznię uruchomiono w mieście Torżok. Obecnie tłoczy ona do Smoleńska 60-70 mln m sześc. gazu dziennie, a jej docelowa moc wynosi 90 mln m sześc. dziennie. Po osiągnięciu tej mocy gazociągiem będzie można przesyłać z Rosji do Białorusi do 32,9 mld m sześc. gazu rocznie.

W tym roku planuje się rozpocząć budowę dwóch kolejnych tłoczni na rosyjskim odcinku gazociągu Jamał-Europa. Transport zwiększonych ilości gazu z Rosji do Europy wymagać będzie jednak budowy nowych tłoczni na Białorusi.

W Polsce trzy nowe tłocznie na gazociągu Jamał-Europa mają być wybudowane do końca roku. Pozwoli to na tranzyt przez Polskę z Białorusi do Niemiec około 33 mld m sześc. gazu rocznie. Gazociąg Jamał-Europa jest budowany od połowy lat 90., w kierunku od Niemiec na wschód.

Do czasu wybudowania kolejnych odcinków do odcinków już ułożony gaz dostarczany jest siecią gazociągów wybudowanych w przeszłości, spoza systemu Jamał-Europa.