Nie dla udziału Putina w obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Udział Władimira Putina w obchodach wyzwolenia Auschwitz to hańba - uważają członkowie komitetu Wolny Kaukaz. W kilku miastach Polski będą protestować przeciw wizycie rosyjskiego prezydenta

Osobom, które od lat nagłaśniają tragiczne skutki rosyjsko-czeczeńskiego konfliktu, nie podoba się, że polskie władze zapraszają na uroczystość 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz Władimira Putina. - Zaproszenie do uświęconego tragedią miejsca człowieka odpowiedzialnego za ludobójstwo, masakry i niszczenie narodu czeczeńskiego jest skandaliczne. To hańba dla ofiar Auschwitz, że taka osoba będzie składać kwiaty i występować jako reprezentant wyzwolicieli - mówił w poniedziałek krakowski działacz wolnościowy Marek Kurzyniec.

Główna demonstracja planowana jest na środę w Krakowie, mniejsze m.in. w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Wolnościowcy chcą dostać się do samego obozu podczas uroczystości.

- Póki społeczeństwo w imię interesów politycznych i ekonomicznych przymyka oczy na ludobójstwo i niszczenie narodu, taka tragedia jak Holocaust zawsze będzie możliwa - podkreślał Kurzyniec.

Oświadczenia przypominające o łamaniu praw człowieka w Czeczenii wydały też Amnesty International i Żydowskie Stowarzyszenie "Czulent".