Spekulacje przez nominacjami do Oscarów

Przed nami przedsmak emocji związanych z Oskarami - najważniejszą nagrodą filmową. We wtorek Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi nominacje do Oskara. Faworytami są filmy "Aviator", "Bezdroża", "Za wszelką cenę" i "Marzyciel" oraz "Iniemamocni".

W tym roku szanse na nominacje mają także Polacy: kompozytor Jan Kaczmarek, twórca filmów animowanych Tomasz Bagiński oraz operator Paweł Edelman. W kategorii filmu obcojęzycznego nasz kraj reprezentują "Pręgi" Magdaleny Piekorz.

Jan Kaczmarek skomponował muzykę do brytyjsko- amerykańskiego filmu o twórcy Piotrusia Pana, pod tytułem "Marzyciel" . Uważany jest za faworyta w kategorii najlepsza muzyka. Taką opinię potwierdza krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik.

Jan Kaczmarek, od lat mieszkający w Los Angeles, jest jednym z najbardziej cenionych w Hollywood kompozytorów filmowych. Jak powiedział, muzyka do "Marzyciela" była dla niego wspaniałym doświadczeniem, gdyż dostał zamówienie na zupełnie inna muzykę niż ta, która pisał do tej pory.

Jan Kaczmarek nie chce oceniać swoich szans na nominację. Jego konkurentami są między innymi twórcy muzyki do filmów "Bezdroża" oraz "Pan od muzyki". W tej kategorii między innymi odpadł - mimo Złotego Globu za muzykę - "Aviator", a powodem był zbyt mały udział oryginalnej kompozycji w ścieżce dźwiękowej filmu.

Pewne nadzieje na nominacje możemy wiązać z Tomaszem Bagińskim - nominowanym wcześniej za animację pod tytułem "Katedra". Tym razem młody reżyser wystawił do rywalizacji sześciominutowy film animowany "Sztuka spadania", zupełnie inny w stylu niż "Katedra".

Wysoko oceniane są zdjęcia Pawła Edelmana do filmu "Ray" o Rayu Charlesie, co potwierdza nominacja do nagrody operatorów amerykańskich. Paweł Edelman był nominowany w 2003 roku do Oskara za zdjęcia do "Pianisty" Polańskiego.

Mimo że raczej nie wymienia się polskiego kandydata, czyli filmu "Pręgi" w gronie faworytów, jego autorka jest dobrej myśli. "Film był oklaskiwany po pokazie dla członków Amerykańskiej Akademii Filmowej w Beverly Hills" - powiedziała Magdalena Piekorz. A faworytem wśród filmów nieanglojęzycznych jest hiszpański dramat "W stronę morza" Alejandro Amenabara. Ten obraz wymieniany jest też wśród mocnych kandydatów w kategoriach: najlepszy reżyser i najlepszy aktor.

Kto otrzyma nominacje do Oskara przekonamy się jutro po godzinie 14.00 naszego czasu. A za miesiąc, 27. lutego w Hollywood zostaną wręczone statuetki.