SanomaWSOY w Rosji

Fiński koncern medialny SanomaWSOY przejmie największą w Rosji spółkę wydawniczą - Independent Media. W ten sposób stał się wydawcą rosyjskich edycji takich tytułów, jak "Cosmopolitan" i "FHM" oraz dziennika ekonomicznego "Wiedomosti".

Finowie, którzy mają kupić 100 proc. akcji Independent Media nie ujawniają wielkości planowanej transakcji, ale według nich wartość tego przedsiębiorstwa kształtuje się na poziomie 186 mln dolarów. Przejęcie, które ma być sfinalizowane w II kwartale tego roku muszą jeszcze zaopiniować rosyjskie i ukraińskie władze antymonopolowe.

Ubiegłoroczne obroty Independent Media kształtują się na poziomie 92 mln dolarów. Spółkę założyła 12 lat temu grupa holenderskich inwestorów. Dziś wydawnictwo publikuje 21 tytułów, w tym rosyjskie edycje takich magazynów, jak "Cosmopolitan", "FHM", "Men's Health" czy "Harper's Bazaar". Independent Media jest również właścicielem jednej trzeciej udziałów w największym dzienniku ekonomicznym "Wiedomosti", który wydaje wraz z koncernami Dow Jones i Pearson.

- Dzięki tej transakcji zostaniemy największym wydawcą magazynów w Rosji i będziemy mogli osiągnąć taką pozycję również na Ukrainie. 52 mln gospodarstw domowych w Rosji, to niezwykły potencjał wzrostu - mówi Hannu Syrjanen, prezes koncernu SanomaWSOY, wydającego 250 magazynów w 10 krajach europejskich. Zeszłoroczne obroty giganta sięgnęły 2,5 mld euro.

Derk Sauer, szef Independent Media i jeden z udziałowców tej spółki dodaje, że wybór oferty SanomaWSOY, nie był trudny. - Portfolio tej spółki jest bardzo podobne do naszego. Wydaje ona m.in. "Cosmopolitan" w sześciu krajach europejskich - tłumaczy Sauer, który po transakcji pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego spółki.