Będą dwa gazociągi Bernau - Szczecin

Bartimpex nie rezygnuje z budowy gazociągu z Bernau pod Berlinem do Szczecina. W tym samym regionie konkurencyjny gazociąg mogą zbudować Polskie Górnictwo Naftowego i Gazownictwo oraz niemiecka firma VNG

W Berlinie przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz niemiecki koncern VNG wstępnie zatwierdzili porozumienie o utworzeniu w Niemczech dwóch spółek, które zajmą się handlem gazem i jego przesyłem. Udziały w spółkach mają być podzielone równo między firmy z Polski i Niemiec. PGNiG nie podało, kiedy zostaną podpisane właściwe umowy. Wiadomo jednak, że rejestrację spółek planuje się do końca marca.

Porozumienie o ich utworzeniu PGNiG i VNG zawarły we wrześniu 2004 r. Zapowiadano wtedy, że akt powołania spółek i plany ich działalności będą gotowe na przełomie października i listopada. Ogłoszono to kilka dni po podpisaniu przez PGNiG umowy przedłużającej do końca 2008 r. kontrakt na zakup gazu rosyjskiego gazu od VNG i niemieckiego koncernu Ruhrgas. Surowiec dostarczany jest gazociągami VNG do Zgorzelca.

Spółka przesyłowa PGNiG i VNG mogłaby wybudować gazociąg z Niemiec do północno-zachodniej Polski. W tym samym rejonie Polski gazociąg z Bernau pod Berlinem do Szczecina i Polic od kilku lat chce wybudować konsorcjum IRB, zawiązane przez Bartimpex oraz Ruhrgas i VNG.

- Nadal zamierzamy zbudować ten gazociąg. Mamy projekt techniczno-budowlany, zezwolenia budowlane i umowy z gminami na ułożenie gazociągu. Zainwestowaliśmy już kilka milionów złotych - powiedział nam Jan Antosik, dyrektor finansowy Bartimpeksu.

Dlaczego więc nie powstał gazociąg? - Nie mamy umowy w sprawie odbioru gazu przez PGNiG. Niewykluczone więc, że będziemy na własną rękę szukać odbiorców - powiedział Antosik. - Jesteśmy zawiedzeni, bo VNG miało uczestniczyć w projekcie z nami i Ruhrgasem, a teraz robi to samo, tyle że z PGNiG - dodał.

Jaką trasą mógłby pobiec konkurencyjny gazociąg PGNiG i VNG? To zagadka, bo budowę ograniczają m.in. wymogi ochrony przyrody (rezerwat czarnego łabędzia w Niemczech i park krajobrazowy w Polsce).

Na rynku gazowniczym rozeszły się pogłoski o rezygnacji przez firmę HSBC Investement Services z doradzania PGNiG przy prywatyzacji. "Nie jest prawdą, jakoby HSBC Investment Services zamierzał wycofać się z umowy z PGNiG na doradztwo przy prywatyzacji. Prace przy prywatyzacji PGNiG biegną zgodnie z planem" - powiedział jednak Chris Ignatowicz, prezes zarządu HSBC Bank Polska SA.