ZM Mesko będą realizowały program offsetowy

Zakłady Metalowe Mesko ze Skarżyska-Kamiennej będą produkować nową amunicję i utylizować starą. Wszystko za pomocą nowoczesnych amerykańskich technologii, dostępnych w Europie tylko w Norwegii

Wczoraj komitet offsetowy zaopiniował pozytywnie projekt produkcji nowoczesnej amunicji w Mesko we współpracy z norweską firmą Nammo. To największy projekt dla naszej zbrojeniówki, wpisany na listę przedsięwzięć realizowanych w Polsce w ramach umów rekompensujących nam zakup od koncernu Lockheed Martin samolotów wielozadaniowych F-16. Offsetową wartość projektu - po zastosowaniu mnożników za transfer nowoczesnych technologii - wyceniono na 876 mln dolarów. Nominalnej wartości planowanego transferu technologii, wyposażenia i kontraktów eksportowych nie ujawniono.

- To projekt bardzo ważny dla interesu gospodarczego Polski i polskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący komitetu offsetowego minister nauki Michał Kleiber. Szacuje się, że w najbliższych latach polskie wojsko będzie musiało kupić amunicję za 400 mln dolarów i gdyby nie kontrakt, pieniądze te trzeba by wydać na import.

Akceptacja projektu przez komitet offsetowy umożliwia podpisanie kontraktu między Mesko, Nammo i PHZ Bumar. Zdaniem wiceministra gospodarki Krzysztofa Krystowskiego nastąpi to wiosną.

W Mesko na podstawie technologii Nammo będą produkowane rakiety niekierowane dla samolotów F-16 oraz średniokalibrowa amunicja do działek, w które wyposażone są m.in. samoloty F-16, śmigłowce i transportery opancerzone Rosomak (partnerem Nammo jest fińska firma Patria Oy, która dostarcza Rosomaki polskiej armii). Urządzenia i technologie dla Mesko Nammo przekaże bezpłatnie do 2007 r. Cały projekt ma trwać do 2013 r.

W ramach projektu Mesko będzie też eksportować amunicję. Nieoficjalnie wiadomo, że zakupem są już teraz zainteresowani Amerykanie. - Nammo nie zostanie udziałowcem Mesko, ale zyska rzetelnego i niewątpliwie taniego dostawcę - powiedział minister Kleiber.

W ramach projektu na terenie Mesko ma również powstać zakład utylizacji starej amunicji, dostarczanej m.in. przez firmy amerykańskie. Dzięki technologii Nammo zakład w Skarżysko Kamiennej zajmie się też przerobem gigantycznych zapasów przeterminowanej amunicji w Polsce.

Już na 24 stycznia pracownicy ZM Mesko mają pojechać do Niemiec i obejrzeć tamtejsze zakłady Nammo utylizacji amunicji. W tym zakładzie w pobliżu polskiej granicy utylizowano m.in. wielkie zapasy rakiet z arsenałów zostawionych przez Armię Czerwoną po wyjściu z NRD. - Tamtejsza fabryka pracuje podobno na pełnych obrotach, bo rynek na takie usługi jest olbrzymi - podkreśla Stanisław Głowacki, przewodniczący "Solidarności" w Mesko.