Rosnieft przejął złoża Jukosu

W ostatnich godzinach 2004 r. rosyjski koncern Rosnieft przejął kontrolę nad spółką Jugansknieftiegaz, eksploatującą największe złoża ropy koncernu Jukos.

Przedstawiciele Rosnieft w asyście sądowych komorników przybyli do centrali Juganska, a następnie mianowali swoich ludzi do władz tej spółki - poinformował rzecznik Jukosu Aleksander Szadrin. Dodał, że przedstawiciele Rosnieft poinformowali, iż do 30 grudnia za pośrednictwem banku MDM zapłacili w całość 9,4 mld dolarów za 77 proc. akcji Juganska. Nie wiadomo, skąd Rosnieft miałby te pieniądze. Ta państwowa spółka była wyceniana na 6-8 mld dolarów. Kilka dni temu Rosnieft sprzedał Gazpromowi udziały w złożach gazu w Arktyce. W ten sposób według rosyjskiej pracy Rosnieft zdobył 1,7 mld dolarów na spłatę zaliczki na złoża Jukosu, a pozostałe 7,7 mld dolarów miał zapłacić w styczniu.

Główne złoża Jukosu zostały zlicytowane 19 grudnia. Kupiła je wtedy nieznana nikomu spółka Bajkałfinansgrup. Trzy dni później spółkę tę i złoża Jukosu kupił państwowy koncern naftowy Rosnieft. W ostatni czwartek minister przemysłu i energetyki Rosji Wiktor Christienko zapowiedział, że złoża Jukosu przejmie od Rosnieft nowa, całkowicie państwowa spółka. W spółce tej według Christienko do 20 proc. udziałów może być zaoferowane chińskiemu państwowemu koncernowi China National Petroleum Corp. (CNPC). Wywołało to konfuzję w Chinach. "To jednostronna wypowiedź. Naprawdę nie rozumiemy, o czym [w Rosji] mówią" - powiedział rzecznik CNPC Li Runsheng.

Jukos uważa, że licytacja jego złóż była niezgodna z prawem i grozi procesami o 20 mld dolarów odszkodowania od nabywcy złóż.