TVP wrócił na Cyfrowy Polsat

Abonenci płatnej telewizji satelitarnej Cyfrowy Polsat należącej do grupy Polsatu znowu mogą oglądać programy telewizji publicznej. Przedstawiciele TVP zapowiadają podjęcie ?kroków prawnych?

Zarząd spółki Cyfrowy Polsat poinformował w specjalnym oświadczeniu, że "wobec zmiany stanu prawnego związanej z wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, (...) może rozprowadzać ogólnokrajowe programy publicznej telewizji i radiofonii". I udostępnił swoim abonentom sygnał TVP 1 i TVP 2. Czy pojawią się również TVP 3 i TVP Polonia? - Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma takich planów. Chcę natomiast podkreślić, że w dalszym ciągu trwają rozmowy z TVP na temat obecności jej programów na naszej platformie - mówi Beata Paczyńska, rzecznik operatora płatnej telewizji. Odmówiła podania szczegółów, więc nie udało się nam dowiedzieć, dlaczego podstawą do włączenia programów TVP do oferty Cyfrowego Polsatu jest akurat ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i dlaczego dotyczy ona tylko dwóch programów publicznego nadawcy. Mec. Józef Birka, członek rady nadzorczej Polsatu, był wczoraj nieuchwytny.

Oświadczenie, które operator płatnej telewizji satelitarnej wysłał do naszej redakcji w poniedziałek, jest datowane na 14 grudnia. - Nasze programy są na platformie Cyfrowy Polsat od tygodnia. Pojawiły się tam bez naszej wiedzy i zgody. Podejmujemy kroki prawne - powiedział nam Jarosław Szczepański, rzecznik TVP.

Potwierdza on, że telewizja publiczna prowadzi rozmowy zarówno z Cyfrowym Polsatem, jak i Cyfrą+. - Natomiast nie są one na tyle zaawansowane, żebyśmy mogli udostępnić nasz program Polsatowi już teraz - wyjaśnia rzecznik TVP.

Mająca ponad 400 tys. abonentów satelitarna platforma Zygmunta Solorza w odróżnieniu od konkurencyjnej Cyfry+ nie nadaje programów telewizji publicznej od maja zeszłego roku. Wówczas przegrała ona przed NSA i straciła do tego prawo. Ostatecznie we wrześniu tego roku prawnicy Polsatu wygrali batalię sądową i udowodnili, że Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji niesłusznie odebrała operatorowi koncesję na satelitarne nadawanie programów Telewizji Polskiej. Następnie Cyfrowy Polsat rozpoczął negocjacje z TVP, które trwają do dziś.