Wszystko dla Łukoilu

Koncern Łukoil chce przejąć wszystkie akcje bułgarskiej rafinerii w Burgas. Z tego miasta ma iść do Grecji rurociąg, służący do eksportu rosyjskiej ropy

Za pośrednictwem zarejestrowanej w Holandii spółk Lukoil Europe Holdings rosyjski koncern chce kupić 28,9 proc. akcji jedynej w Bułgarii rafinerii w Burgas. W ramach oferty ważnej przez 28 dni za jedną akcję Łukoil oferuje prawie 19 dolarów.

W razie powodzenia obecnego wezwania rosyjski koncern przejmie wszystkie akcje rafinerii. Większość należy do niego pośrednio lub bezpośrednio od pięciu lat. Zakład w Burgas już teraz całość ropy kupuje od Łukoilu, a zeszły rok zakończył zyskiem netto ponad 19 mln dolarów.

Wezwanie do sprzedaży akcji rafinerii Łukoil ogłosił w dzień po grecko-rosyjskich rozmowach o współpracy gospodarczej. Przedstawiciele władz obu krajów uzgodnili, że wkrótce podejmą działania dla budowy rurociągu z Burgas do Aleksandrupolis nad Morzem Śródziemnym w Grecji. Rurociąg, o którego budowę od kilku lat zabiega Łukoil, ma pozwolić na zwiększenie eksportu rosyjskiej ropy z pominięciem zatłoczonych cieśnin Bosfor i Dardanele w Turcji.

Nowy rurociąg może przejąć przesył kaspijskiej ropy, którą planowano przesyłać do Polski i Europy przedłużonym rurociągiem Odessa-Brody z Ukrainy. Wbrew wcześniejszym ustaleniom z Polską, w połowie roku Ukraina zgodziła się jednak przekazać Odessę-Brody na trzy lata do eksportu rosyjskiej ropy przez koncern TNK-BP.