Rosjanie chcą przejąć mrożonki Horteksu

Rosyjska firma Agros jest zainteresowana zakupem działu mrożonek Horteksu, największego gracza na szybko rozwijającym się rynku mrożonych owoców w Rosji - poinformował dziennik ?Wiedomosti?

Powołując się na dyrektora jednej z rosyjskich firm, "Wiedomosti" podają, że wartość wystawionych na sprzedaż dwóch zakładów mrożenia owoców w Polsce oraz licencji na markę Hortex szacuje się na 60 mln dolarów.

Dział mrożonek chce sprzedać związana z bankiem Bank of America spółka BA Capital Partners Europe, do której należy 93 proc. akcji Hortex Holding. Zakupem zainteresowana jest rosyjska firma Agros wchodząca w skład imperium oligarchy Władimira Potanina. W zeszłym roku firma ta zaczęła sprzedawać w Rosji mrożone owoce pod marką Awgustin.

Maciej Gajewski, rzecznik Horteksu, nie potwierdza ani nie zaprzecza doniesieniom "Wiedomosti". - Proces sprzedaży działu mrożonek trwa od września, ale Hortex postanowił nie ujawniać nazw firm, które zgłosiły się do przetargu. Sprzedajemy dział mrożonek, bo chcemy się skoncentrować na rozwoju działu soków.

Według Gajewskiego sprzedaż mrożonek może zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Ten dział to smakowity kąsek dla rosyjskich inwestorów. Polska firma eksportuje do Rosji produkty o wartości 30 mln dolarów rocznie - prawie połowę całości importu mrożonek do Rosji. Hortex jest na rosyjskim rynku prawdziwą potęgą. Polska firma ma 40 proc. udziału w sprzedaży mrożonych owoców w Rosji. Wartość tego rynku, szacowana dziś na 120 mln dolarów, zwiększa się co rok o jedną czwartą.

Dużą popularnością w Rosji cieszyła się też marka Felco. Pod tą marką polskie mrożone warzywa sprzedawała w Rosji firma Elsner. W zeszłym roku firmę odkupił od spółki austriackiego banku Raiffeisen Zentralbank węgierski koncern spożywczy Globus zajmujący mocną pozycję w sprzedaży w Rosji żywności w puszkach.