Trio z Czech: Toyota Aygo, Peugeot 107 i Citroen C1

Tak wyglądają konkurenci Fiata Panda: Toyota Aygo, Peugeot 107 i Citroen C1. Te spokrewnione konstrukcyjnie auta z czeskiej fabryki Toyoty i koncernu Peugeot-Citroen w przyszłym roku pojawią się na drogach Europy.

Samochody japońskiej Toyoty i francuskiego PSA (Peugeot-Citroen) będą produkowane w nowej fabryce, budowanej w czeskim mieście Kolin w pobliżu Pragi. Będzie w niej powstawać do 300 tys. aut rocznie - 100 tys. dla Toyoty i 200 tys. dla PSA.

W grudniu 2001 r. Polska przegrała z Czechami rywalizację o pozyskanie tej inwestycji. W zakładach Toyoty w Wałbrzychu będą jednak powstawać skrzynie biegów i silniki benzynowe o pojemności 1 litra do tych aut. Bez napędu z Polski nie będzie więc mogła ruszyć z miejsca większość aut z Kolina (część będzie napędzać silnik wysokoprężny 1,4 litra z Francji). Auta z Kolina mają podobny wygląd, będą się tylko nieznacznie różnić wymiarami. Toyota Aygo jest z tego trio najmniejsza: ma 3,405 m długości, 1,615 m szerokości i 1,465 m wysokości. Auta przewidziane dla PSA są nieco większe. Cen nowych małolitrażowych aut z Czech jeszcze nie ujawniono.