Konkurent dla nowego Boeinga?

Europejski koncern lotniczo-zbrojeniowy EADS do końca roku zdecyduje, czy konstruować samolot konkurencyjny dla Boeinga 7E7

Poinformowała o tym w poniedziałek rzecznik prasowa EADS Gaelle Pellerin, odnosząc się do planu uruchomienia programu A350. Jak przyznała Pellerin, rada nadzorcza EADS rozpatruje kilka możliwych wersji modelu Airbusa A350. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, wiążąca decyzja ma zapaść 10 grudnia.

EADS jest największym udziałowcem Airbusa (ma 80 proc. akcji), europejskiego koncernu lotniczego, który konkuruje o rynek samolotów z Boeingiem. Firma zapowiedziała już w ubiegłym tygodniu, że zastanawia się nad skonstruowaniem modelu samolotu A350 - byłby on konkurencją dla konstrukcji Boeinga, modelu 7E7. Ma on wejść do służby w 2008 r., opracowanie projektu kosztowało ok. 6 mld dol.

Airbus zapowiedział, że zamierza wydać połowę tej kwoty na swojego A350. O samej maszynie nie wiadomo nic poza tym, że jak zapewnia europejski koncern, ma zabierać więcej pasażerów niż 7E7 przy podobnym zużyciu paliwa.