Telekom Austria przejmie bułgarskie komórki

Firma Mobitel, największy operator telefonii komórkowej w Bułgarii, po raz kolejny zmieni właściciela. Tym razem będzie to inwestor branżowy - Telekom Austria.

Za 100 proc. akcji bułgarskiej firmy Telekom Austria ma zapłacić do końca przyszłego roku 1,6 mld euro. Przewiduje się, że ostateczne warunki transakcji zostaną wynegocjowane do świąt Bożego Narodzenia. Założony w 1994 r. Mobitel, to pierwszy i największy operator telefonii komórkowej w Bułgarii. W czerwcu tego roku firma miała 2,75 mln abonentów - to 70 proc. rynku użytkowników telefonii komórkowej w Bułgarii. W zakończonym w czerwu roku obrotowym jej przychody wyniosły 455 mln euro.

Mobitel bardzo często zmieniał właścicieli. Pod koniec lat 90. właścicielem bułgarskiej firmy była zarejestrowana na Bermudach spółka Eastern Market Telekom Fund. Za jej właściciela uchodził rosyjski przedsiębiorca Michaił Czernyj, który w 2000 r. został wydalony z Bułgarii z zakazem wjazdu przez 10 lat jako osoba zagrażająca bezpieczeństwu państwa. Wkrótce potem bułgarską firmę przejęła austriacka spółka MobiTel Holding. Jej udziałowcami to należący do austriackich central związkowych bank Bowag oraz firmy znanych austriackich VIP-ów: Herberta Cordta (przedstawiciel banku Salomon Smith Barney w Austrii), Josefa Tausa (były szef Austriackiej Partii Ludowej) i Martina Schlaffa (magnata austriackich kasyn gry, którego fortuna wywodzi się z interesów prowadzonych z ZSRR, NRD, CSRS). W maju tego roku bułgarski Mobitel przejęło za 1,2 mld euro konsorcjum zarządzane przez amerykański bank Citigroup i holenderski ABN Amro. W skład konsorcjum weszły firmy Cordta, Tausa i Schlaffa oraz cztery międzynarodowe fundusze inwestycyjne.