Sejm tnie budżet KRRiT

Szefowa KRRIT Danuta Waniek zapowiada dymisję, jeśli Senat nie zwiększy budżetu Rady

Sejm zmniejszył w piątek budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na 2005 r. niemal o połowę. - To drastyczne cięcia! - oburza się Waniek.

Komisja finansów przewidziała, że Krajowa Rada dostanie w przyszłym roku niecałe 21 mln zł (to o pół miliona mniej niż w tym roku). Jednak wczoraj Sejm przyjął dwie poprawki, które w sumie zmniejszyły budżet Krajowej Rady o 9,5 mln zł, do 11,3 mln zł.

To LPR zaproponowała, by Radzie zabrać 6 mln zł, a PiS - dalsze 3,5. Autor drugiego wniosku Marek Jurek (PiS), b. szef Rady, "przesunął" 3,5 mln zł z budżetu KRRiT do budżetu MSZ na finansowanie TV Polonia. - Wiem, że budżet Rady został radykalnie zmniejszony, dlatego moja propozycja była tak skromna - tłumaczy "Gazecie" Jurek. - Moją intencją nie było sparaliżowanie pracy Rady.

Jednak faktycznie pozostawienie Krajowej Radzie jedynie 11 mln zł oznacza dla niej katastrofę, bo na same tylko pensje dla 150 pracowników wydaje rocznie 14 mln zł.

- Sejm nie zdjął z Krajowej Rady obowiązków zapisanych w ustawie o radiofonii i telewizji oraz w konstytucji, ale de facto pozbawił ją możliwości ich wykonywania - mówi Juliusz Braun, b. szef Rady.

Waniek zapowiada ofensywę w Senacie. Tu większość ma SLD, więc ma duże szanse na zmianę decyzji posłów.