Szwedzki bank Handelsbanken otwiera oddział w Polsce

Szwedzki Handelsbanken jest pierwszym zagranicznym bankiem, który po wejściu Polski do UE otwiera tu swój oddział.

Handelsbanken, choć jest obecny w Polsce już od 1997 r., miał do tej pory jedynie biuro w Warszawie. Teraz otworzył pełnoprawny oddział.

Możliwość otwierania oddziałów przez zagraniczne banki pojawiła się dopiero po naszym wejściu do UE. Wcześniej instytucje finansowe mogły funkcjonować na polskim rynku tylko jako banki krajowe m.in. musiały uzyskać specjalną licencję na działalność w Polsce. Handelsbanken jako pierwszy postanowił skorzystać z tej furtki.

Zdaniem Mikaela Sorensena, dyr. generalnego Handelsbanken w Polsce, otwarcie oddziału w Polsce przyniesie bankowi wymierne korzyści. - Możemy być bardziej elastyczni. A to oznacza lepszy serwis dla naszych klientów i lepsze możliwości ekspansji - twierdzi Sorensen.

Póki co bank, który w Polsce specjalizuje się w obsłudze firm, głównie działających na naszym rynku oddziałów koncernów skandynawskich, zatrudnia tylko 30 osób. Portfel udzielonych w 2003 r. kredytów to 600 mln zł.

Handelsbanken to jeden z największych banków szwedzkich. W pięciu najważniejszych krajach (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Wielka Brytania) ma 571 oddziałów. Jest też obecny w 13 innych państwach.

Grupa Handelsbanken miała w ubiegłym roku zysk przed opodatkowaniem prawie 1,3 mld euro. Jednak na polskim rynku szwedzka grupa rozwijała się do tej pory dużo wolniej od swych lokalnych konkurentów - szwedzkiego SEB (współwłaściciel Banku Ochrony Środowiska) oraz grupy Nordea.