PPW Rzeczpospolita skomercjalizowane

Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita" zostało skomercjalizowane - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Czy droga do prywatyzacji dziennika "Rzeczpospolita" stanie teraz otworem?

Akt komercjalizacji został podpisany w piątek. Teraz PPW zostanie jednoosobową spółką skarbu państwa pod nazwą Rzeczpospolita SA. "Przekształcenie (...) ma na celu zapewnienie przejrzystości funkcjonowania firmy oraz umożliwienie Skarbowi Państwa właściwego nadzoru właścicielskiego" - czytamy w komunikacie resortu. PPW Rzeczpospolita jest właścicielem 49 proc. udziałów w spółce Presspublica wydającej dziennik "Rzeczpospolita". Pozostałe 51 proc. znajduje się w rękach firmy Presspublica Holding Norway należącej do norweskiego koncernu Orkla.

"Nic nie wiem"

Maciej Cegłowski, dyrektor generalny PPW Rzeczpospolita, nie kryje zaskoczenia. - O niczym nie byłem informowany. Dowiaduję się o tym od pana - powiedział nam Cegłowski, szef przedsiębiorstwa. Według Agnieszki Dłuskiej z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa nie ma w tym nic dziwnego, gdyż akt komercjalizacji podpisuje minister bez udziału szefa przedsiębiorstwa. Cegłowski podkreśla jednak, że w marcu tego roku podczas spotkania z ówczesnym ministrem skarbu Zbigniewem Kaniewskim został poinformowany o zakończeniu procedury komercjalizacji.

- Wówczas minister uznał, że komercjalizacja nie jest dobrym pomysłem. Od tamtej pory nikt nie zawiadamiał PPW o otwarciu kolejnej procedury - podkreśla szef PPW Rzeczpospolita.

Według Janusza Kwiatkowskiego, rzecznika ministerstwa skarbu, resort nie ma dokumentów, które świadczyłyby o tym, że poprzednia procedura komercjalizacji została zamknięta. - Prawdopodobnie dlatego, że nie ma czegoś takiego jak formalna procedura komercjalizacji - dodaje rzecznik.

Resort skarbu poinformował, że do zarządu spółki Rzeczpospolita SA wejdą: Maciej Cegłowski (jako prezes zarządu) oraz dwaj prawnicy - Stanisław Marek Bagiński i Andrzej Filipowicz. Do rady nadzorczej mają wejść: prof. Kazimierz Lankosz (prawnik z UJ), Agnieszka Małocha (radca prawny w Ministerstwie Skarbu) oraz prof. Marek Rocki (rektor Szkoły Głównej Handlowej). "W skład rady nadzorczej po przeprowadzeniu wyborów wejdzie jeszcze dwóch przedstawicieli pracowników" - informuje resort skarbu.

Sprawa komercjalizacji PPW Rzeczpospolita ciągnie się od lat. Kierownictwo przedsiębiorstwa sprzeciwiało się komercjalizacji, gdyż obawiało się zwiększenia wpływu skarbu państwa na działalność wydawnictwa.

"To dobrze!"

Norweski wspólnik PPW powitał decyzję ministerstwa skarbu z radością. - Bardzo się cieszę, bo ten krok otwiera drogę do prywatyzacji dziennika z udziałem załogi. Jesteśmy w stanie ponowić ofertę w tej samej konstelacji co poprzednio - zadeklarował Grzegorz Gauden, redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita" oraz prezes spółki Presspublica wydającej dziennik.

Ofertę prywatyzacji dziennika "Rzeczpospolita" rząd otrzymał pod koniec marca ubiegłego roku, ale nie odpowiedział na nią. Oferta ta była następująca: konsorcjum składające się z Presspubliki Holding Norway, Rzepy Holding (należącej do czterech osób z kierownictwa redakcji "Rzeczpospolitej" i czterech członków zarządu Presspubliki; nazwa spółki pochodzi od żartobliwego przezwiska gazety) oraz inwestora finansowego miałoby objąć 49 proc. udziałów należących obecnie do PPW.

Tym razem może pójść łatwiej. - Celem komercjalizacji PPW jest jego prywatyzacja. Ale dalsze plany nie są mi znane - powiedział nam Janusz Kwiatkowski, rzecznik resortu skarbu.

Konflikt Orkli z państwowym wspólnikiem nie jest tajemnicą i trwa od lat, a jego wyrazem są liczne sprawy sądowe. W 2000 r. PPW zainteresowało prokuraturę sprawą umów zawartych przez Presspublikę ze spółką drukującą dziennik kontrolowaną przez Norwegów, podejrzewając działanie na szkodę wydawcy. Prokuratura postawiła trzem członkom zarządu Presspubliki zarzuty, zabrała im paszporty i objęła ich dozorem policyjnym. Zarząd Presspubliki, dyplomaci norwescy oraz szefowie polskich i zagranicznych mediów potraktowali działania prokuratury jako nieuzasadnioną szykanę i próbę wywarcia nacisku na dziennik. PPW Rzeczpospolita odrzuca ten zarzut i twierdzi, że broniło jedynie swoich praw właścicielskich. W marcu tego roku prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.

Co ma PPW Rzeczpospolita?

Ubiegłoroczne przychody PPW Rzeczpospolita z działalności własnej wyniosły ok. 9 mln zł. Spółka wydaje miesięcznik "Detektyw" (o średnim nakładzie jednorazowym ok. 325 tys. egzemplarzy), dwutygodnik "Farmer" (średni nakład jednorazowy - 22,6 tys. egz.) oraz prowadzi Studio Technik Elektronicznych (obsługujące agencje reklamowe).