Siemens płaci za błędy w konstrukcji tramwajów

Naprawa czeka 400 tramwajów, m.in. w Poznaniu. Siedmiu miesięcy, pracy 170 inżynierów i 400 mln euro potrzebował niemiecki Siemens, by rozwiązać problem wadliwej konstrukcji tramwajów Combino

Combino to jeden z najpopularniejszych niskopodłogowych tramwajów na świecie. Wagonów tego typu używa się m.in. w kilku krajach Europy, w Australii i Japonii.

14 takich tramwajów kupił też Poznań. W marcu tego roku w tramwajach we Freiburgu wyszła na jaw ukryta wada konstrukcyjna. Elementy konstrukcji Combino nie są ze sobą spawane, lecz stosuje się ich łączenie za pomocą aluminiowych, skręcanych śrubami łączników. Okazało się, że właśnie to nowatorskie rozwiązanie po przejechaniu przez tramwaj ok. 120 tys. km powoduje pojawianie się rys i spękań w konstrukcji wagonu. W razie wypadku, osłabione pudło Combino mogłoby zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.

Wiosną wiele miast wycofało tramwaje Siemensa z tras i rozpoczęło negocjacje z firmą w sprawie naprawy. Po siedmiu miesiącach pracy sztabu inżynierów, szefostwo firmy w Niemczech oznajmiło, że sytuację opanowano.

- Znaleźliśmy techniczne rozwiązanie problemu, ale zanim zaczniemy je wdrażać muszą je jeszcze ocenić i zatwierdzić niezależni eksperci - mówi Lesley Nicol, szefowa biura prasowego Siemensa w Niemczech.

Firma zapewnia, że naprawę przejdzie wszystkich 400 wyprodukowanych Combino. - W pierwszej fazie chcemy przywrócić do ruchu tramwaje, które zostały wycofane z tras. W 2005 r. wszystkie Combino powinny znowu być na torach. W drugiej fazie będziemy sukcesywnie modernizować pozostałe tramwaje - wyjaśnia.

Lesley Nicol nie chce podawać żadnych terminów, ale z dokumentów, jakie jej firma przesłała do Poznania wynika, że powstał już harmonogram sukcesywnej naprawy wszystkich Combino na świecie do końca 2007 r.

Na modernizację wadliwej konstrukcji tramwajów Siemens przeznaczył ok. 400 mln euro. - Od samego początku mówiliśmy, że rozwiążemy problem bez względu na koszty - mówi Nicol. Głównie z powodu Combino sektor transportu szynowego w firmie okazał się w mijającym roku jedynym, który przyniósł straty.