- Ustanowiłem tę nagrodę, bo kilka osób odegrało decydującą rolę historyczną w krytycznych chwilach, jakie przeżywaliśmy wszyscy w kraju. Jednym z nich jest Tadeusz Mazowiecki. Jego premierostwo w tym szczególnym dla Polski okresie było wypowiedzeniem posłuszeństwa Moskwie. To wymagało dużej odwagi i ostrożności, Mazowiecki okazał się wielkim mężem stanu - tak z telebimu czwartkową uroczystość komentował słynny kurier z Warszawy (ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć osobiście do wrocławskiego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich). W jego imieniu nagrodę - 10 tys. euro - wręczyli pierwszemu premierowi III RP prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, rektor UWr Zdzisław Latajka i dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko.
Nagrodę ustanowili w tym roku wspólnie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim ZN im. Ossolińskich, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski i Kolegium Europy Wschodniej "za wybitne zasługi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej oraz myślenia o państwie jako dobru wspólnym".
- Cieszę się, że Wrocław będzie miał tę swoją nagrodę. Po raz pierwszy wręczana jest dziś - 11 listopada, w przyszłości będzie to 4 czerwca. To przęsło między tamtym dniem sprzed 86 lat i czasem z 1989 r. Każde wydarzenie historyczne jest inne, ale istota często pozostaje podobna - komentował Tadeusz Mazowiecki.