Międzynarodowy Dzień Walki z Nazizmem i Antysemityzmem

Dziś, w rocznicę Nocy Kryształowej, świat obchodzi Dzień Walki z Nazizmem. Według Stowarzyszenia ?Nigdy Więcej? w Polsce co roku ma miejsce kilkaset aktów przemocy na tle rasistowskim

Pobicia cudzoziemców, homoseksualistów, Romów, antysemickie napisy na murach, podpalenie synagogi, rasistowskie hasła skandowane na meczach piłkarskich, miasteczka zastraszane przez zorganizowane grupy neonazistowskiej młodzieży tępiącej - przy biernej postawie policji - wszelkich "innych", niewpuszczanie do lokali gości na wózkach, "żeby nie odstraszali klientów" - takie zdarzenia od 1989 r. Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" odnotowuje w "brunatnej księdze". - Fizycznych napaści dokonują bojówkarze uliczni - młodzi nazi-skini. Ale są też bojówkarze ideologiczni, wśród nich skrajnie prawicowi politycy. Oni swoimi publicznymi wypowiedziami dostarczają bijącym skinom uzasadnienia i usprawiedliwienia - mówi Marcin Kornak, współredaktor "brunatnej księgi".

Innym objawem współczesnego nazizmu są publikacje - najczęściej antysemickie, ale też antyukraińskie czy antyniemieckie. Broszury, prasa, książki. Stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita" skierowało kilkadziesiąt zawiadomień do prokuratury o publikacjach nawołujących do nienawiści na tle rasowym i znieważających członków mniejszości narodowych. Bez efektu - prokuratura mimo interwencji rzecznika praw obywatelskich nie uznaje tych publikacji za przekraczające granice wolności słowa.

Rasistowskie treści w internecie tropi "Wirydarz" - nieformalna grupa młodzieży, głównie studenckiej. Ewa Liszcz z "Wirydarza": - W tej chwili obserwujemy 140 stron, a 70 udało się nam zablokować. Przekonaliśmy administratorów portali, żeby usunęli te strony, ponieważ zawierają treści sprzeczne z prawem. Najszybciej reaguje Interia i Wirtualna Polska. Administratorzy Republiki - dopiero po kilkuset mailach z protestami. Część z tych stron przenosi się do USA. Wtedy jesteśmy bezradni, bo tam nie zabrania się szerzenia nienawiści w internecie.

Wytropione przez "Wirydarz" strony najczęściej odwołują się do tradycji i symboli nazistowskich, związane są z zespołami śpiewającymi nazistowskie teksty, z klubami piłkarskimi i grupami wyznawców pogańskich religii - germańskich i słowiańskich. Nowością są strony antyislamskie.

W opublikowanych właśnie zaleceniach dla polskiego rządu Komitet Praw Człowieka ONZ skrytykował polskie organy ścigania za bagatelizowanie przypadków napaści na członków mniejszości, w tym Romów i homoseksualistów: niewszczynanie postępowań lub niekwalifikowanie ich jako - surowiej karanych - napaści na tle rasistowskim.

Noc Kryształowa

Wydarzyła się w Niemczech z 9 na 10 listopada 1938 r. Swoją nazwę wzięła od odłamków szklanych witryn zaścielających ulice niemieckich miast po zdemolowaniu żydowskich sklepów. Hitlerowskie bojówki SS i SD sprowokowały tej nocy pogromy. 36 Żydów zginęło, a setki zostało rannych. Zniszczono tysiące sklepów, 267 synagog, 170 domów mieszkalnych.