Uzbekistan chce General Motors zamiast Daewoo

W przyszłym roku uzbecka fabryka aut Daewoo chce wyprodukować 110 tys. aut, o 57 proc. więcej niż w tym roku. Ta ekspansja jest prawdopodobnie częścią strategii przyciągnięcia do Uzbekistanu General Motors.

Przez trzy pierwsze kwartały tego roku uzbecka firma UzDaewooAvto wyprodukowała 48,5 tys. samochodów - o 66 proc. więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. To głównie rezultat zwiększonego eksportu, głównie do Rosji.

Produkowane w Uzbekistanie auta Daewoo Nexia i Matiz są w pierwszej dziesiątce modeli zagranicznych marek, które są najchętniej kupowane przez Rosjan. Eksport jest tak duży, że tegoroczne plany produkcji zwiększono z 63 tys. do 70 tys. aut.

Uzbecka firma liczy, że w przyszłym roku uda jej się zwiększyć produkcję jeszcze bardziej, do 110 tys. samochodów. Na rosyjski rynek trafić ma 50 tys. aut z Uzbekistanu.

Ekspansję UzDaewoo chce wykorzystać do pozyskania nowego inwestora. Obecnie 50 proc. udziałów pierwszej w Uzbekistanie fabryki aut należy do Daewoo Motor. Koreański koncern zbankrutował pod koniec 2000 r. i jego majątek w Korei został przejęty przez nową firmę GM DAT, kierowaną przez amerykański General Motors.

Pod koniec 2002 r. uzbecka firma zawarła na trzy lata umowę o dostawach podzespołów z Korei. Jednak władze w Seulu chcą, by do października 2005 r. wszystkie udziały upadłego Daewoo Motor w zagranicznych spółkach zostały sprzedane nowym nabywcom.

W czasie niedawnej wizyty w Uzbekistanie Chris Lacey, dyrektor zarządzający GM Europe na Europę Środkową i Wschodnią, stwierdził, że GM DAT nie planuje na razie przejęcia po Daewoo udziałów w uzbeckiej spółce. Nie wykluczył jednak takiej możliwości. Uzbekistan ma wielkie znaczenie dla USA w walce z międzynarodowym terroryzmem.

W Polsce GM DAT nie jest zainteresowany żerańskim FSO, które także należało do Daewoo Motor.