Plany ministra sprawiedliwości: Prokurator na kadencję

Nie będzie rozdzielenia urzędu prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, będzie za to ustawa o prawie ubogich do pomocy prawnej

Minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas zapowiedział w poniedziałek zmiany w ustawie o prokuraturze. Kalwas chce wprowadzić kadencyjność szefów prokuratur i jawność postępowania dyscyplinarnego (sędziowie jawne postępowania już mają).

Nie będzie natomiast rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, co proponował poprzednik Kalwasa minister Grzegorz Kurczuk. Mogłoby to pomóc w odpolitycznieniu prokuratury. - To wymaga zmiany w konstytucji - wykręcał się Kalwas naciskany przez dziennikarzy.

Ustawę o pomocy prawnej dla niezamożnych minister Kalwas zapowiedział już miesiąc temu na spotkaniu u rzecznika praw obywatelskich z organizacjami pozarządowymi, które udzielają takich porad już dziś za darmo. Minister obiecał wtedy, że do prac nad projektem ustawy zaprosi przedstawicieli tych organizacji. Wczoraj Kalwas poinformował dziennikarzy, że taki zespół już powołano.

Tymczasem ani Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ani Centrum Praw Kobiet, ani Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych (FUPP) nic o tym nie wiedzą. - Wierzę, że to nie znaczy, że się w nim nie znaleźliśmy - powiedział "Gazecie" Filip Czernicki, prezes FUPP.