Medale od "Tygodnika Powszechnego"

Stana Buchowska i Norman Davies to tegoroczni laureaci Medalu św. Jerzego przyznawanego przez "Tygodnik Powszechny" tym, którzy walczą ze smokiem zła.

- Obydwoje laureaci to nie Polacy, ale zło jest uniwersalne, ponad granicami krajów i narodowości. Ma też różne twarze - mówił ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika", prezentując nagrodzonych.

Słowaczka Stana Buchowska od dziewięciu lat związana jest z La Stradą, fundacją walczącą z handlem kobietami. - Jedną z twarzy smoka, z którą walczy La Strada, jest nasza obojętność, bo często wolimy nie wiedzieć o tym problemie - uzasadniał wybór kapituły Medalu ks. Boniecki. Nagrodzona odpowiadała. - Najcięższą walkę toczą nasze podopieczne, bo to one każdego dnia muszą przezwyciężać strach, a także znajdować w sobie wiarę, że smok poniżenia i pogardy już ich nie dosięgnie.

Walijczyka Normana Daviesa doceniono za "walkę ze smokiem zapomnienia i niewiedzy". - Dla przeciętnego obywatela starej Unii Europejskiej nasza część Europy kojarzy się z białą plamą. Norman Davies wprowadza nasze dzieje do świadomości historycznej - podkreślał Krzysztof Kozłowski, zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego".