Majątek Jana Kulczyka jest szacowany na 3,7 mld dol.

To przede wszystkim Kulczyk Holding, która ma udziały w wielu spółkach w Polsce. Firma należy do żony biznesmena Grażyny Kulczyk oraz zarejestrowanej w Austrii fundacji Kulczyk Private Stiftung, której właścicielami są Jan i Grażyna Kulczykowie

Euro Agro Centrum - 100 proc.

Spółka należąca do żony wielkopolskiego biznesmena powołana w 1992 r. specjalnie do inwestycji w branży spożywczej. Jej wartość budują udziały w największym obok Grupy Żywiec krajowym producencie piwa - Kompanii Piwowarskiej. Oszacowaliśmy, że należące do Kulczyków udziały w KP są warte około 1,43 mld zł. Szacunek swój oparliśmy, znając wycenę Grupy Żywiec mającej prawie identyczne z KP udziały w rynku. Jej kapitalizacja to około 5,1 mld zł. Ponieważ Euro Agro Centrum w Kompanii ma 28 proc. udziałów stąd wycena na 1,43 mld.

Autostrada Wielkopolska - 34 proc.

Wartość udziałów Kulczyk Investment GmbH, Austria (19 proc.) i Kulczyk Holding (15 proc.) jest trudna do oszacowania.

Spółka ponosiła straty. Jednak budowa 150-km odcinka z Konina do Nowego Tomyśla pochłonęła już prawie 650 mln euro. Jeżeli uznać, że 34 proc. tej kwoty to wkład spółek należących do rodziny Kulczyków, można założyć, że wartość wkładów sięga 217 mln euro (około 900 mln zł).

Ale wycenę można zrobić jeszcze w inny sposób: pomocna w tym może być transakcja sprzed dwóch lat. Wówczas za 61,4 mln zł PKN Orlen odkupił od Orbisu 9,22 proc. akcji holenderskiej spółki AWSA Holland II kontrolującej pośrednio Autostradę Wielkopolską. Tak więc 34 proc. akcji spółki wartych byłoby nie 930, a około 230 mln zł.

Fortis - 100 proc.

Spółka w 100 proc. należy do Grażyny Kulczyk. Fortis jest właścicielem ekskluzywnego domu towarowego Stary Browar w Poznaniu. Wartość firmy trudno oszacować - ostrożnie można jednak powiedzieć, że razem z terenami należącymi do firmy to kilkadziesiąt milionów złotych.

PKN Orlen - 4,78 proc.

Niedawno Kulczyk Holding zmniejszył udziały w największej polskiej firmie paliwowej do 4,78 proc. (około 20,4 mln akcji). Ich wartość to około 750 mln zł. Jednak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada, czy w posiadaniu najbogatszego polskiego biznesmena nie ma znacznie większego pakietu. Ma to związek z przyznaniem się przez Kulczyka podczas jednej z kuluarowych rozmów do zaangażowania w PKN Orlen 300 mln dol., i to wówczas, gdy akcje PKN kosztowały około 20 zł.

Warta - 24,6 proc.

Właścicielem niemal czwartej części akcji jednego z największych krajowych ubezpieczycieli jest Kulczyk Holding. Wartość udziałów przy obecnej kapitalizacji - około 1,7 mld - to około 400 mln zł.

TP SA - nie wiadomo

Kulczyk Holding sprzedał co prawda za prawie 180 mln zł 13,57 proc. akcji telekomunikacyjnej spółki, ale nie oznacza to, że pozbył się całkowicie aktywów TP SA. Mając mniej niż 5 proc., nie musi informować o tym rynku.

Co więcej, Kulczyk Holding nadal będzie mógł skorzystać na wzroście wartości akcji TP SA. Jeśli do 6 lipca 2006 roku kurs przekroczy 56 zł, dostanie premię. Nie może być ona jednak większa od 110 mln euro.

PTE Dom - 50 proc.

Wartość udziałów zależy od liczby członków PTE. Obecnie jest ich około 250 tys. W ostatnich transakcjach - łączenia się PTE - wyceny towarzystw dokonywano na podstawie liczby członków. Jeden przejmowany "kosztował" 120-300 zł. Uśredniając do 200-230, wartość PTE Dom to 50-60 mln zł. Z tego połowa to wartość udziałów Kulczyk Holding.

Polenergia - 66 proc.

Powołana przez Kulczyk Holding, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA i niemiecką firmę E.ON Energie AG - jedną z największych firm energetycznych w Europie. Polenergia zajmuje się eksportem energii elektrycznej z Polski i Rosji do Unii Europejskiej.

Wartość trudna do oszacowania

Mobitel - 99 proc.

Jest największą i najdłużej działającą w Polsce - od 1993 roku - firmą zajmującą się satelitarnymi systemami ochrony pojazdów oraz ładunków. Kapitał zakładowy wynosi 6 799 500 zł.

VW Leasing Polska - 40 proc.

Spółka zajmuje się leasingiem operacyjnym samochodów Volkswagen, Audi, SEAT i Škoda.

VW Bank Polska - 40 proc.

Zajmuje się finansowaniem zakupów samochodów.

Kapitał zakładowy banku wynosi 54,5 mln zł. Volkswagen Bank Polska wchodzi w skład Volkswagen Financial Services AG (finansowe ramię samochodowego koncernu).

Kulczyk Tradex - 50,1 proc.

To polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche.

Skoda Auto Polska - 49 proc.

Jest w Polsce oficjalnym przedstawicielem producenta samochodów marki Škoda.