Rosja ma rekordowo wysokie rezerwy waluty i z這ta

W po這wie pa寮ziernika rezerwy waluty i z這ta Rosji po raz pierwszy w historii przekroczy造 100 mld dol. - poinformowa centralny bank Rosji.

W połowie października rezerwy waluty i złota Rosji wyniosły 100,1 mld dol. Tylko w ciągu tygodnia zwiększyły się o 1,4 mld dol. Ich wartość przekracza już roczne wydatki budżetu Rosji i roczne wydatki Rosji na import. Państwowe rezerwy uznaje się za wystarczające, jeśli odpowiadają wydatkom na import przez trzy-sześć miesięcy. Tak duże rezerwy Rosja mogła zgromadzić głównie dzięki coraz wyższym cenom ropy naftowej na świecie. Ceny tego surowca zaczęły piąć się w górę od 1999 r. i od tego czasu rosyjskie rezerwy zwiększyły się ośmiokrotnie. Galopada cen ropy w ostatnich miesiącach przyspieszyła ten wzrost. W połowie października 2003 r. rezerwy waluty i złota Rosji miały wartość 63,8 mld dol. Od tego czasu w ciągu roku wzrosły o 58,5 proc.

Pod względem wielkości rezerw Rosja zajmuje teraz ósme miejsce na świecie, tuż za Singapurem. Największe rezerwy złota i waluty mają: Japonia (811,2 mld dol.), Chiny (483 mld) i Tajwan (233 mld). Rosjanie liczą, że dzięki ciągle rosnącym cenom ropy w tym roku mogą pod względem wielkość rezerw wyprzedzić Singapur.

Według dziennika "Wiedomosti" moskiewscy analitycy mają nadzieję, że tak spektakularny wzrost rezerw pozwoli Rosji otrzymać od agencji Standard & Poor's Rating (ocenę wiarygodności obsługi zadłużenia) na poziomie inwestycyjnym. Rating inwestycyjny Rosja otrzymała już rok temu od agencji Moody's, ale Standard & Poor's nie zdecydowało się jeszcze na poprawę swojej oceny Rosji, mówiąc o konieczności reformowania rosyjskiej gospodarki. Podniesienie ratingu Rosji do poziomu inwestycyjnego nie tylko pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów obsługi długu tego państwa, ale również stanowiłoby zachętę dla inwestorów do zwiększenia zaangażowania w Rosji.