Episkopat: Ewangelia dla blokersów

Musimy dotrzeć z eucharystią do blokersów, zmobilizować świeckich do apostolstwa i docierania do tych ludzi - mówił metropolita katowicki Damian Zimoń w przerwie obrad Episkopatu.

Zdaniem metropolity "duchowość eucharystyczna jest w powijakach, jeśli spojrzymy na nasze nacjonalizmy, nihilizm". W piątek zakończyły się dwudniowe obrady Episkopatu poświęcone głównie stosunkom państwo - Kościół i eucharystii. Biskupi odnieśli się też do pomysłu PiS przywrócenia kary śmierci.

- To byłby krok wstecz - uważa prymas Polski kard. Józef Glemp. - Stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci jest jednoznaczne, a populistyczne odwołania w oczekiwaniu na głosy wyborców jest żerowaniem na trudnych tematach - ocenia abp Sławoj Leszek Głódź. Sekretarz generalny Episkopatu bp Piotr Libera podkreśla, że wartość ludzkiego życia jest nadrzędna i należy szukać innych metod, aby ukarać sprawców najbardziej drastycznych przestępstw. Abp Zimoń zwrócił uwagę, że stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci wpisuje się w ciąg nauczania dotyczący szacunku dla życia od początku aż do naturalnej śmierci i potrzebę respektowania ludzkiej godności.

Episkopat postanowił też, że wierni będą mogli wybierać, czy chcą przyjąć komunię św. do ust czy na rękę. Nowe rozwiązanie będzie obowiązywało prawdopodobnie od pierwszej niedzieli adwentu 28 listopada.

Episkopat o mediach

"Biskupi wspierają dążenia zmierzające do tego, aby media publiczne dalej pozostały własnością narodu i służyły dobru wspólnemu. Równocześnie pasterze Kościoła ocenili krytycznie widoczne w ostatnim okresie próby podporządkowywania mediów publicznych doraźnym interesom politycznym i partyjnym" - taki zapis znalazł się w komunikacie po zakończonej wczoraj Konferencji Episkopatu.