Walka o kopalnie złota w RPA

Kontrolowany przez czarną ludność RPA i wspierany przez Rosjan koncern Harmony Gold Mining chce przejąć konkurencyjną firmę Gold Fields, aby stworzyć największego producenta złota na świecie

W RPA rozgorzała wojna między producentami złota. Największy z nich - koncern Harmony Gold - złożył ofertę przejęcia firmy Gold Fields. Oferta ma wartość 8,1 mld dol., płatnych w akcjach Harmony.

Gold Fields miałoby wówczas zrezygnować z połączenia z kanadyjskim koncernem Iamgold Corp. i utworzenia z tym partnerem spółki eksploatującej złoża obu firm na całym świecie. Wartość tej transakcji, która jest szykowana od pół roku, oszacowano na 2,1 mld dol.

Harmony Gold powstało w zeszłym roku i jest największą na giełdzie w Johannesburgu spółką kontrolowaną przez czarnych obywateli RPA. Według ustawa o górnictwie czarni obywatele mają do 2013 r. otrzymać 26 proc. wydobycia złota w tym kraju.

Ofertę Harmony Gold poparł rosyjski koncern Norilsk Nikel. Ta kontrolowana przez oligarchę Władimira Potanina firma jest największym w Rosji producentem niklu, palladu i złota. Rosjanie wiosną tego roku za 1,16 mld dol. kupili 20 proc. akcji Gold Fields i stali się największym udziałowcem tej firmy. Udziały kupili od koncernu Anglo-American należącego do rodu Oppenheimerów, dawnych "królów" kopalń złota w RPA. Jeśli teraz Gold Fields połączy się z kanadyjskim Iamgold, udziały Rosjan w nowej spółce się zmniejszą.

Harmony Gold mimo dużego wydobycia nie jest wysoko wyceniane przez inwestorów giełdowych - na 3,9 mld dol. (mniejsze Gold Fields - na 7,5 mld). Firma ponosi straty, gdyż wydobywa złoto tylko w RPA i odczuwa niekorzystne skutki różnic w kursach walut. Przejmując konkurenta, zyskałaby dostęp do złóż w Ghanie, Australii i Finlandii.

Zarząd Gold Fields odrzucił jednak ofertę swojego konkurenta. - Nie leży ona w interesie innych akcjonariuszy Gold Fields i RPA - ocenił dyrektor generalny firmy Ian Cockerill. - Do 7 tys. pracowników może stracić pracę, jeśli firma przejdzie pod kontrolę Harmony Gold [które zapowiada cięcie kosztów - red.] - stwierdził zaś Dirk Herman ze skupiającego głównie białych pracowników związku zawodowego Solidarity (Solidarność). Walka o Gold Fields rozstrzygnie się do początku grudnia.

W 1970 r. kopalnie w RPA produkowały tysiąc ton złota rocznie, zapewniając 79 proc. światowych dostaw na świecie. Kraj jest nadal największym producentem złota na świecie, ale w zeszłym roku wydobycie wyniosło już tylko 376 ton - 15 proc. globalnych dostaw.