Portale Gazeta.pl i O2.pl powiększają konta e-mail

Gazeta.pl przystąpiła do licytacji portali na wielkość darmowych skrzynek poczty elektronicznej i uruchomiła konta e-mail o... nieograniczonej pojemności. W O2.pl wielkość skrzynek wzrosła do 1 gigabajta

Z komunikatu portalu Gazeta.pl (należy on do Agory, wydawcy "Gazety Wyborczej") wynika, że jego darmowe konta e-mail - które dotychczas miały wielkość ok. 20 megabajtów - zostają znacznie powiększone. Na początek każdy posiadacz skrzynki e-mail otrzymuje pojemność 256 MB, a następnie, gdy ilość korespondencji zbliży się do tej granicy (91 proc. zapełnienia), może raz na siedem dni zwiększyć swą skrzynkę - jednorazowo o 16 MB. Nie ma żadnego górnego limitu wielkości konta. Nowa poczta na Gazeta.pl pozwala na przesyłanie korespondencji o wielkości do 20 MB, co jest istotne dla tych internautów, którzy chcą dołączać do listów obszerne załączniki - np. muzykę, pliki multimedialne lub zdjęcia.

Mimo że nieograniczona pojemność nie jest przydzielana całkowicie automatycznie (co podkreśla w komentarzach konkurencja), to i tak portal Gazeta.pl przelicytował pod tym względem pozostałe portale. Do poniedziałku największą nominalną pojemność skrzynki - 1 gigabajt - oferował za darmo portal Onet.pl. Przedstawiciele innych portali zarzucali mu zresztą, że jest to tylko trik marketingowy - w praktyce użytkownicy Onetu muszą bowiem co tydzień kasować całą swoją korespondencję, która zajmuje więcej niż 250 MB.

Ponadto darmowe skrzynki o pojemności 256 MB oferuje Wirtualna Polska, a 100 MB udostępnia krakowska Interia (która na początku lipca tego roku jako pierwsza powiększyła swoje skrzynki). Bezpłatne konta wielkości 250 MB do niedawna oferował także warszawski portal O2.pl. W poniedziałek z regulaminu tej usługi wynikało, że skrzynki na O2.pl zwiększyły się czterokrotnie (do 1 GB), choć w innych miejscach na witrynie portal ten nadal podawał parametr 250 MB.

Gigantyczne bezpłatne skrzynki e-mail to świeże zjawisko w światowym internecie. W ten sposób pierwsza zaczęła konkurować o użytkowników amerykańska firma Google, ogłaszając 1 kwietnia tego roku uruchomienie testowych kont Gmail.com o pojemności 1 GB.