Nowe japońskie inwestycje w Polsce?

Nawet pięć nowych japońskich firm jest zainteresowanych inwestycjami w Polsce; to przede wszystkim przedsiębiorstwa sektora motoryzacyjnego

Jak twierdzi Sebastian Mikosz, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, dwie z zainteresowanych firm japońskich mają podjąć decyzję do końca tego roku. PAIiIZ liczy na inwestycje w sektorze motoryzacyjnym i elektronicznym, a także produkcji sprzętu AGD. W dodatku Polska zabiega już o inwestycję Toyoty - firma będzie zainteresowana w przyszłości budową w naszym regionie montowni samochodów. Kiedy może zostać podjęta decyzja o lokalizacji fabryki - nie wiadomo. Jak uważa Agencja, konkurentami dla Polski byłyby Czechy, Węgry i Słowacja, ale również Rumunia.

W poniedziałek biznesmeni Japońsko-Polskiego Komitetu Gospodarczego i polskiej organizacji partnerskiej dyskutowali o możliwościach inwestycyjnych japońskich firm w Polsce. W przyszłym roku PAIiIZ ma położyć szczególny nacisk na rozwijanie polskich kontaktów gospodarczych właśnie z Japonią i z Chinami - dodał Mikosz.