Ludowcy szukają elektoratu. PSL Centrum

PSL ma się połączyć z partią Centrum prof. Zbigniewa Religi oraz SKL Artura Balazsa

O negocjacjach z Religą i Balazsem poinformował w sobotę w Szczecinie prezes PSL Janusz Wojciechowski. - Czy to będzie formuła przyłączenia się innych do PSL, czy połączenia, jest jeszcze kwestią analizy - zastrzegał.

Szef ludowców jeździ teraz po Polsce i przekonuje do pomysłu regionalnych szefów stronnictwa. Wczoraj był w Gdańsku. - Propozycja połączenia, która wyszła z Centrum i SKL, daje nam możliwość zaistnienia w nowej formule partii chrześcijańsko-ludowej - mówił Wojciechowski. Zapewniał, że po połączeniu PSL nie zmieni też krytycznego stosunku do wojny w Iraku, konstytucji europejskiej czy wspólnej polityki rolnej UE.

- PSL musi się zmienić - mówi prof. Zbigniew Religa. - Zmieniła się Polska, zmieniła się polska wieś. Oczywiście fuzja nie będzie się odbywać bez oporów.

Nazwa nowej formacji nie jest jeszcze ustalona. Szefowie obu partii skłaniają się jednak ku nazwie PSL Centrum. Religa i Wojciechowski chcą, aby do połączenia doszło jeszcze przed wyborami.

Wojciechowski prowadzi też rozmowy z Jerzym Kropiwnickim, prezydentem Łodzi i szefem ZChN. Poszerzenie elektoratu nawet o małe partie jest dla PSL kwestią życia - w sondażach partia oscyluje nieco powyżej progu wyborczego.