Klasyfikacja wirusów

Wirusy internetowe to pojęcie ogólne określające wszystkie bardziej lub mniej złośliwe programy, które bez naszej wiedzy mogą trafić na nasz dysk twardy. Wirusy dzielą się jednak na różne typy zagrożeń:

Wirusy - klasyczne wirusy to programy, które samodzielnie powielają się i przenoszą z jednego komputera na drugi. Większość z nich nie wyrządza rzeczywistych szkód użytkownikowi, a ich celem jest zwykle samo powielanie się w maksymalnie dużej liczbie kopii. Wirusy mogą jednak być złośliwe lub otwierać porty pozwalające na przejęcie kontroli nad komputerem. Wirus dopisuje się zwykle do innych plików. Oznacza to, że do rozprzestrzeniania się potrzebuje innych programów lub dokumentów.

Robaki - wirusy, które same rozprzestrzeniają się w sieci (np. przez pocztę elektroniczną) lub kopiują się z dysku na dysk. Nie potrzebują do przenoszenia się innych plików. Ich działanie może być podobne do wirusów lub koni trojańskich.

Konie trojańskie (trojany) - program podszywający się pod inny, który bez wiedzy użytkownika przejmuje kontrolę np. nad niektórymi funkcjami systemu. W przeciwieństwie do wirusów i robaków nie rozprzestrzenia się samoistnie, lecz trzeba go samemu ściągnąć z sieci i uruchomić.

Zagrożenia hybrydowe - najbardziej groźne programy będące mieszanką cech wirusów, robaków i koni trojańskich.