Podstawowa sprawa:
Bezpłatne wersje programów antywirusowych działające od 15 do 30 dni można ściągnąć ze stron producentów. Warto wydać 100-200 zł na program z prawdziwego zdarzenia. Licencjonowane oprogramowanie uprawnia do korzystania z pomocy technicznej i ściągania aktualizacji baz danych o wirusach. Dzięki niej program będzie mógł wykryć nawet najnowsze zagrożenia.
Program antywirusowy ma też swoje wady - spowalnia pracę komputera.
Testowe wersje antywirusów:
Nigdy nie instaluj dwóch programów antywirusowych na jednym komputerze. Mogą one wejść ze sobą w konflikt, który obu uniemożliwi poprawne działanie.
Warto czasami (np. raz na tydzień) przeskanować programem antywirusowym dyski twarde naszego komputera w poszukiwaniu wirusów, które mogły się przedrzeć do systemu.
Darmowe antywirusowe skanery internetowe:
Nie otwieraj załączników do e-maili przesłanych przez nieznane ci osoby. W ten sposób rozsyłają się często wirusy. Otwarcie załącznika zarazi twój komputer bez względu na to, jakie masz programy zabezpieczające przed zagrożeniami.
Zanim otworzysz załącznik od znajomego, zeskanuj go antywirusem. Zwłaszcza jeśli jest to e-mail, którego się nie spodziewałeś.
Skanuj programem antywirusowym płyty dołączone do czasopism. Pomimo deklaracji dystrybutorów na takich płytach często trafiają się złośliwe programy.
Firewall to rodzaj zapory, która chroni komputer przed niebezpiecznym ruchem w sieci. Blokuje określony rodzaj plików i uniemożliwia zewnętrzne połączenie z naszym komputerem przez niepowołane osoby czy programy. O firewallach piszemy więcej w osobnym artykule.
Wirusy i hakerzy wykorzystują luki w systemie operacyjnym, aby dostać się do twojego komputera. Im częściej będziesz aktualizować system, tym mniej dasz im okazji do włamań. Czas od ujawnienia błędu w systemie do stworzenia programu, który go wykorzystuje, skrócił się już do zaledwie kilku tygodni. Uaktualnienia systemów Windows można ściągnąć ze stron Microsoftu ].
Producent zaleca ustawienie w systemie opcji automatycznego aktualizowania systemu. Przy okazji uaktualnione zostaną także programy do niego dołączone, w tym przeglądarka Internet Explorer i program pocztowy Internet Outlook. To właśnie przez nie do komputera dostaje się większość złośliwych programów.
Coraz popularniejsze są programy zbierające informację o użytkowniku nazywane programami szpiegującymi (ang. spyware). Ich jedynym celem jest zebranie jak największej liczby informacji o internaucie. Dane wykorzystują później firmy, które zasypują nas ofertami. Informacje w ten sposób zebrane mogą być także przydatne hakerom, którzy w ten sposób przechwytują dane o przyszłej ofierze bądź śledzą, co wpisujemy w klawiaturze (aby np. przechwycić hasło i PIN do naszego internetowego rachunku bankowego).
Darmowe programy anty-spyware: