Vioxx to popularny lek przeciwbólowy - jest stosowany w leczeniu objawowym schorzeń reumatycznych, m.in. przy stanach zapalnych i chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zażywa go blisko dwa miliony ludzi na świecie (z czego znaczna część to Amerykanie). Należy do grupy środków przeciwbólowych, tzw. inhibitorów COX-2, które są uważane za przyjazne dla żołądka - i to przyczyniło się do jego popularności.
Teraz okazuje się jednak, że vioxx zwiększa ryzyko zawału serca. Ogłosił to sam producent na podstawie zakończonych właśnie badań klinicznych. Wyniki były na tyle złe - ryzyko zawału wzrastało dwa razy! - że koncern Merck postanowił wycofać lek z rynku.
Ta wiadomość wywołała dramatyczną reakcję giełdy. W ciągu godzin kurs akcji koncernu spadł o 33 proc. Sprzedaż vioxksu w ub.r. wygenerowała 2,5 mld dolarów. Na tym jednak kłopoty koncernu nie kończą się. Teraz grozi mu, że zostanie zasypany pozwami od pacjentów, którzy będą się domagać odszkodowania za wprowadzenie w błąd co do bezpieczeństwa leku.
Pierwszy pozew już się pojawił. Został złożony w stanie Oklahoma w imieniu pacjentów przez kilka kancelarii prawnych. Po nim może ruszyć prawdziwa lawina. Jedna tylko kancelaria Beasley, Allen, Crow, Methvin, Portis & Miles twierdzi, że reprezentuje 58 klientów, którzy przeszli zawał serca w czasie kuracji vioxksem. Teraz mogą oni twierdzić, że brak informacji ze strony Mercka zagroził ich życiu. W grę wchodzą miliardowe odszkodowania! Na korzyść Mercka świadczy fakt, że sam zadecydował o wycofaniu leku - gdy tylko dowiedział się, że jego lek może być szkodliwy.
Jednak są też inne fakty bardzo obciążające koncern. Kilka lat temu amerykańskie władze medyczne ostrzegły go, że w reklamówkach vioxksu Merck nie powinien zapewniać o tym, że lekarstwo... nie powoduje ryzyka zawału. Po drugie, już od kilku lat w środowiskach lekarskich pojawiały się zastrzeżenia co do możliwych, ubocznych skutków vioxksu.
Na informacje płynące ze Stanów Zjednoczonych natychmiast zareagował polski Główny Inspektor Farmaceutyczny, który wydał w piątek decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wszystkich serii produktu leczniczego vioxx. - Wszyscy pacjenci, którym zaordynowano vioxx, powinni zaprzestać kontynuowania terapii i skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie - głosi komunikat inspektora. Europejska Agencja Leków ogłosiła w piątek, że przebada wszystkie leki o podobny do vioxksu działaniu.
W historii amerykańskiej branży farmaceutycznej już kilkakrotnie zdarzyło się, że koncerny musiały niespodziewanie wycofać leki z rynku. W przypadku firmy Wyeth pomyłka z lekiem fen-phen skończyła się 16 mld strat - tyle wyniosły odszkodowania i koszty procesów.