Mega-wpadka Mercka

Wycofujemy z rynku lek vioxx - ogłosił amerykański koncern farmaceutyczny Merck. Lekarstwo łagodzące bóle reumatyczne... zwiększa ryzyko zawału serca. Kurs akcji koncernu leci na łeb na szyję, do sądu trafiają pierwsze pozwy pacjentów przeciwko firmie.

Vioxx to popularny lek przeciwbólowy - jest stosowany w leczeniu objawowym schorzeń reumatycznych, m.in. przy stanach zapalnych i chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zażywa go blisko dwa miliony ludzi na świecie (z czego znaczna część to Amerykanie). Należy do grupy środków przeciwbólowych, tzw. inhibitorów COX-2, które są uważane za przyjazne dla żołądka - i to przyczyniło się do jego popularności.

Teraz okazuje się jednak, że vioxx zwiększa ryzyko zawału serca. Ogłosił to sam producent na podstawie zakończonych właśnie badań klinicznych. Wyniki były na tyle złe - ryzyko zawału wzrastało dwa razy! - że koncern Merck postanowił wycofać lek z rynku.

Ta wiadomość wywołała dramatyczną reakcję giełdy. W ciągu godzin kurs akcji koncernu spadł o 33 proc. Sprzedaż vioxksu w ub.r. wygenerowała 2,5 mld dolarów. Na tym jednak kłopoty koncernu nie kończą się. Teraz grozi mu, że zostanie zasypany pozwami od pacjentów, którzy będą się domagać odszkodowania za wprowadzenie w błąd co do bezpieczeństwa leku.

Pierwszy pozew już się pojawił. Został złożony w stanie Oklahoma w imieniu pacjentów przez kilka kancelarii prawnych. Po nim może ruszyć prawdziwa lawina. Jedna tylko kancelaria Beasley, Allen, Crow, Methvin, Portis & Miles twierdzi, że reprezentuje 58 klientów, którzy przeszli zawał serca w czasie kuracji vioxksem. Teraz mogą oni twierdzić, że brak informacji ze strony Mercka zagroził ich życiu. W grę wchodzą miliardowe odszkodowania! Na korzyść Mercka świadczy fakt, że sam zadecydował o wycofaniu leku - gdy tylko dowiedział się, że jego lek może być szkodliwy.

Jednak są też inne fakty bardzo obciążające koncern. Kilka lat temu amerykańskie władze medyczne ostrzegły go, że w reklamówkach vioxksu Merck nie powinien zapewniać o tym, że lekarstwo... nie powoduje ryzyka zawału. Po drugie, już od kilku lat w środowiskach lekarskich pojawiały się zastrzeżenia co do możliwych, ubocznych skutków vioxksu.

Na informacje płynące ze Stanów Zjednoczonych natychmiast zareagował polski Główny Inspektor Farmaceutyczny, który wydał w piątek decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wszystkich serii produktu leczniczego vioxx. - Wszyscy pacjenci, którym zaordynowano vioxx, powinni zaprzestać kontynuowania terapii i skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie - głosi komunikat inspektora. Europejska Agencja Leków ogłosiła w piątek, że przebada wszystkie leki o podobny do vioxksu działaniu.

W historii amerykańskiej branży farmaceutycznej już kilkakrotnie zdarzyło się, że koncerny musiały niespodziewanie wycofać leki z rynku. W przypadku firmy Wyeth pomyłka z lekiem fen-phen skończyła się 16 mld strat - tyle wyniosły odszkodowania i koszty procesów.