Spór Magneti Marelli z Denso w Sosnowcu

Według firmy Magneti Marelli Poland decyzja japońskiego koncernu Denso o wycofaniu się z produkcji w Sosnowcu nie ma nic wspólnego z wymówieniem Japończykom umowy najmu hali w Sosnowcu

Japoński koncern Denso postanowił do końca marca 2005 r. zlikwidować swoją spółkę Denso Manufacturing Polska w Sosnowcu i przenieść do Włoch produkcję silników elektrycznych stosowanych w motoryzacji. Decyzja ma symboliczny charakter: zakład w Sosnowcu był pierwszą w Polsce inwestycją Denso - jednego z największych na świecie producentów części samochodowych.

Jak informowała "Gazeta", Denso stwierdziło, że decyzję tę ogłasza z ubolewaniem, tłumacząc, że krok ten podjęto z powodu wymówienia umowy najmu hali w Sosnowcu przez polską spółkę firmy Magneti Marelli (grupa Fiata).

"W uzasadnieniu tej decyzji Magneti Marelli Poland podaje, że hala ta jest jej niezbędna z uwagi na planowany rozwój działalności w Polsce" - podano w komunikacie Denso.

Dopiero po kilku dniach Magneti Marelli Poland odpowiedziało na naszą prośbę o komentarz. "Decyzja o przenoszeniu produkcji podjęta przez firmę Denso nie ma nic wspólnego z wypowiedzeniem umowy najmu ze strony Magneti Marelli" - stwierdziła spółka włoskiego koncernu. Podała też, że w 2005 r. chce uruchomić w Sosnowcu produkcję wielu wyrobów, przeznaczonych wyłącznie na eksport. Spółka poinformowała, że zaoferuje pracę osobom zatrudnionym w likwidowanej spółce Denso w Sosnowcu.

- Oferowaliśmy Denso pomoc w uzyskaniu w Polsce nowej hali na atrakcyjnych warunkach - przekonywał nas wczoraj wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) Sebastian Mikosz. Jego zdaniem Denso zlikwidowało spółkę w Sosnowcu, aby skonsolidować swoją działalność w Europie. Mikosz nie znał jednak planów nowych inwestycji Magneti Marelli.

Jerzy Adamczyk ze spółki Denso w Sosnowcu nie chciał skomentować wypowiedzi przedstawicieli Magneti Marelli Poland i PAIIZ.