Będzie kolejna nowelizacja ustawy offsetowej

Rząd szykuje kolejną nowelizację ustawy offsetowej, o projektach gospodarczych rekompensujących wielkie zakupy broni - zapowiedział w Sejmie wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski

To już trzecia od 2002 r. nowelizacja ustawy offsetowej. "Szczególnie zależy nam na tym, aby wprowadzić zasady, które w większym stopniu będą mobilizowały dostawców zagranicznych do korzystania z projektów przedstawianych przez stronę polską" - mówił Krystowski, przedstawiając informację o realizacji umowy offsetowej z kwietnia 2003 r. zawartej z firmą Lockheed Martin z USA. Umowa ma związek z zakupem 48 samolotów F-16. Krystowski przyznał, że w zeszłym roku zrealizowano 60 proc. planowanych projektów, ale dodał, że w tym roku "przynajmniej część tych opóźnień zostanie nadrobiona". Lockheed Martin zobowiązał się zrealizować do 2013 r. projekty gospodarcze o wartości nieco ponad 6 mld dolarów.

Na kilka godzin przed wystąpieniem Krystowskiego w Sejmie odbyła się konferencja Lockheeda. Philip Georgariou, dyrektor programu offsetowego na Polskę, stwierdził, że koncern wykonał już 20 proc. zobowiązań, a dalsze 10 proc. powinno być wykonane do końca roku. - Szacujemy, że w marcu przyszłego roku wartość projektów offsetowych zrealizowanych do końca 2004 r. wyniesie 2 mld dolarów - stwierdził Georgariou. Na tę kwotę złoży się w dużej części wartość uruchomienia produkcji i eksportu samochodu Opel Astra II z Gliwic i eksportu motoryzacyjnych podzespołów elektronicznych z zakładów w Poznaniu. Lockheed Martin liczy też na sfinalizowanie programu budowy zakładów gazyfikacji pozostałości rafinacji ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku. W grudniu zakłady PZL Mielec mają też ostatecznie otrzymać certyfikat pozwalający na rozpoczęcie sprzedaży samolotów Skytruck w USA.

Georgariou przyznał, że z pierwotnej listy wypadło 12 projektów offsetowych. Kłopoty przedstawiciel koncernu tłumaczył atmosferą roku wyborczego w USA, gdzie takie dostawy mogą być traktowane jako odbieranie pracy amerykańskim robotnikom. Według koncernu opóźnienia wynikają także stąd, że rząd nie zatwierdził jeszcze bardzo kosztownego dla polskiego budżetu projektu systemu łączności Tetra dla służb mundurowych. Kosztowny projekt informatycznego Rejestru Usług Medycznych (RUM) czeka zaś na nowelizację ustawy o zdrowiu. W zamian za projekty, które nie będą zrealizowane, Amerykanie proponują nowe. Jednym z nich jest ogłoszony już projekt produkcji Opla Zafira w Gliwicach.

PiS, Samoobrona i LPR złożyły wnioski o odrzucenie informacji rządu o realizacji umowy offsetowej z Lockheed Martinem. Krytyki nie kryły też inne klubu. Według Adama Szejnfelda (PO), w realizacji umowy jest za mało badań i nowych technologii, a za dużo projektów handlowych. Zdaniem Andrzeja Szarawarskiego (SLD), można zauważyć praktykę uciekania przez offsetodawcę od zobowiązań trudnych i niewygodnych. Szarawarski proponował też, by zrezygnować z zobowiązań offsetowych, które są nierealne. Głosowanie nad informacją rządu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.