Komentuje socjolog: Polscy kolonizatorzy

Robert Rewiński: Coraz więcej Polaków wyjeżdża do legalnej pracy na Zachodzie. Dlaczego rezygnują z zatrudnienia "na czarno", skoro teoretycznie bardziej się opłaca?

Jacek Kurzępa, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego: 1 maja nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i Polacy chcą być tak traktowani jak inni obywatele Unii. Dużą uwagę zwracają na osłonę socjalną, którą daje im właśnie umowa o pracę.

Czy na taką postawę mogły wpłynąć przerażające opowieści z londyńskiego dworca Victoria, gdzie tygodniami koczują bezrobotni Polacy?

- Z pewnością. Ci, którzy wyjechali wcześniej, byli awangardą kolonizatorów nowej rzeczywistości. Ich doświadczenia pomagają następcom ominąć rafy, których doświadczyli prekursorzy.

Poza tym wielu Polakom udało się znaleźć dobrą pracę. Dzięki ich opowieściom tysiące następnych otrząsnęło się z niepokojów i wątpliwości. Porównują siebie z kolegą czy sąsiadką, zastanawiając się: "Dlaczego nie miałoby się udać mnie, przecież nie jestem gorszy?". Dodaje im to otuchy i odwagi. Nawet gorzkie doświadczenia pomagają przekroczyć barierę naiwności i strachu.