Zmiany w "Newsweeku" i "Proficie"

Polska edycja "Newsweeka" i ma nowego naczelnego. Zmienił się też naczelny miesięcznika "Profit"

Oba tytuły wydaje Axel Springer Polska i w obu naczelnym był do tej pory Tomasz Wróblewski. Jak informuje wydawnictwo, od 1 października Wróblewski zostanie dyrektorem wydawniczym "Newsweeka" i "Profitu". W "Newsweeku" na stanowisku naczelnego zastąpi go Jarosław Sroka (dotychczasowy naczelny "Pulsu biznesu"), a w "Proficie" - Marcin Piasecki, do tej pory zastępca naczelnego.

Tomasz Wróblewski był naczelnym "Newsweeka" od jego wejścia na rynek we wrześniu 2001 r. "Profitem" kierował od 2003 r. Pogłoski o jego odejściu z "Newsweeka" pojawiły się już latem. - Nic o tym nie wiem. Wróblewski robi w "Newsweeku" bardzo dobrą robotę i właściwie powinien tam pozostać - powiedział 10 sierpnia na konferencji w Berlinie Mathias Doepfner, prezes Axel Springer. Jego współpracownicy i podwładni mówią o nim różne rzeczy, ale jedno słowo powtarza się we wszystkich relacjach: "Pracoholik".

Karierę dziennikarską 45-letni dziś Wróblewski zaczynał w RMF FM, gdzie był korespondentem w Waszyngtonie, a następnie dyrektorem programowym. Następnie był wicenaczelnym "Życia", a później - tygodnika"Wprost". Absolwent University of Houston, gdzie studiował nauki polityczne.

Jarosław Sroka to jeden z młodszych menedżerów w polskiej prasie. Gdy jako wiceszef zaczynał pracować nad "Pulsem Biznesu" miał 27 lat. Dziś ma 35. W 2003 r. został Redaktorem Naczelnym Roku wg magazynu "Media i Marketing Polska". Dziennikarskie szlify zdobywał, jako stażysta belgijskiego dziennika "Le Soir". Był sejmowym sprawozdawcą "Nowej Europy", a potem przez cztery lata pracował w "Gazecie Bankowej", gdzie specjalizował się w ubezpieczeniach. Od 1996 r. pracuje dla szwedzkiego Bonnier Business Press, które wydaje "Puls Biznesu". Pojawiał się też w telewizji - w Polsacie współtworzył program "Puls, Biznes i Giełda". Absolwent dziennikarstwa na UW.

Marcin Piasecki ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w pismach literackich i "Polityce". Od 1994 pracował w "Gazecie Wyborczej" (w działach opinii, kultury i w gospodarczym). Od początku 2001 r. w Axel Springer Polska.