Grajewo prze z produkcją na Wschód

Rosyjska inwestycja krajowego potentata w produkcji płyt meblowych Pfleiderera Grajewo idzie pełną parą. Za dwa lata w rosyjskim Nowogrodzie otworzy nową fabrykę kosztem 70 mln euro, które w części uzyskał z emisji akcji

Grajewo należy do tych firm, które wykorzystały świetną koniunkturę giełdową, aby zaoferować w tym roku inwestorom nową emisję akcji. Na jej konto wpłynęło 288 mln zł brutto i ma teraz pieniądze na ambitne inwestycje. Akcjonariusze, którzy kupili nowe papiery po 180 zł, nie mogą narzekać - obecnie kurs wynosi blisko 230 zł.

Spółka, podobnie jak coraz więcej polskich firm, szuka szansy na Wschodzie. Na razie eksportuje tam swoje wyroby (np. okleiny), a w 2006 r. chce zawojować płytami chłonny rynek rosyjski (rosnący w tempie 15 proc. rocznie) dzięki własnej fabryce, która tam powstaje. Do rosyjskiej spółki-córki może zostać dokooptowany inwestor finansowy, który objąłby do 20 proc. udziałów.

Grajewo robi też intensywne porządki kapitałowe. Chodzi w pierwszej kolejności o przejęcie od inwestora strategicznego niemieckiego Pfleiderera (ma ponad 50 proc. głosów na WZA) pakietu 40 proc. akcji bliźniaczej fabryki Prospan w Wieruszowie (za 111,8 mln zł), a później kolejnych 38 proc. od skarbu państwa. We wrześniu planowana jest transakcja z Pfleidererem, a ze skarbem państwa na początku 2005 r. - Celem jest przejęcie w I półroczu 2005 r. 100 proc. akcji Prospanu - powiedział "Gazecie" dyrektor finansowy Rafał Karcz podczas spotkania w Krakowie. Wyniki Grajewa i Prospanu mają być konsolidowane od IV kw. tego roku.

Na razie pieniądze z emisji są ulokowane w bonach skarbowych i lokatach bankowych, przynosząc kilkaset tysięcy przychodów miesięcznie. Na koniec roku, po wydatkach na fabrykę w Rosji i zakup Prospanu na kontach Grajewa pozostanie kilkadziesiąt milionów złotych.

W pierwszym półroczu przychody spółki ze sprzedaży podskoczyły o 33 proc. (do 319 mln zł), a zysk netto o 84 proc. (47 mln zł). - Podtrzymujemy tegoroczną prognozę 84 mln zł zysku netto - powiedział dyr. Rafał Karcz. Spółka planuje też wypłatę dywidendy za 2004 r.