Google na giełdzie

Google zakończyło we wtorek zapisy na akcje. Kiedy i w jakiej cenie spółka zadebiutuje na giełdzie?

We wtorek Google poinformował o zakończeniu aukcji 25,7 mln akcji spółki, które mają zasilić firmę kwotą od 2,78 do 3,47 mld dol. Zarząd spółki szacował, że cena znajdzie się w przedziale od 108 do 135 dol. z akcję. W poniedziałek wieczorem Google zwróciło się do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o uprawomocnienie rejestracji spółki na giełdzie.

- Oznacza to, że sprzedali wszystkie akcje. I najprawdopodobniej udało im się znaleźć w wyznaczonym przedziale cenowym - twierdzi Gregg Berman, analityk kancelarii Fulbright & Jaworski. Bardziej sceptyczni byli analitycy ankietowani przez agencję Reuters, którzy spodziewali się ceny między 70 a 115 dol. Google ma szanse zadebiutować na giełdzie już w środę (skrót "Goog"). Spółka ostrzegła przyszłych udziałowców, że najprawdopodobniej w ciągu kilku dni po debiucie giełdowym, kurs jej akcji zacznie spadać.

W poniedziałek wieczorem SEC poinformowała także o wszczęciu śledztwa w sprawie sprzedaży 25 mln akcji spółki pracownikom i konsultantom. Papiery wyemitowano w latach 2001-2004.