Francja, problem dla Europy

- Francja i Niemcy są teraz ?hamulcowymi" unijnej integracji - ostrzegł odchodzący, unijny komisarz ds. konkurencji Mario Monti, w bezprecedensowym wywiadzie dla dziennika ?Corriere della Sera".

Komisarz - który nie ukrywa swojego rozżalenia, iż rząd włoski nie powierzył mu ponownie teki komisarza, choć taka była niepisana umowa - ostrzegł, że Unia Europejska jest spychana na zły kurs gospodarczy. I że powinna być bardziej liberalna.

- Oś Tony Blair - Jose Maria Aznar [premier Wielkiej Brytanii i były premier Hiszpanii - red.] jest bardziej użyteczna, niż oś Jacques Chirac - Gerhard Schröder [prezydent Francji i kanclerz Niemiec - red.] - powiedział Monti. - Francja stała się problemem dla niej samej i dla Europy - dodał. Przez pięć lat piastowania teki szefa unijnej polityki konkurencji, profesor Monti zdobył sobie uznanie wielu ekonomistów i przedsiębiorców, zwłaszcza tym, że nie bał się sprzeciwiać francuskim i niemieckim próbom interwencjonizmu gospodarczego, widocznego w postaci prób udzielania niedozwolonej pomocy publicznej.