Pierwsza w Polsce samorządowa spółka przewozowa

Rewolucja w obsłudze przewozów regionalnych: w czwartek zostanie powołana do życia spółka samorządowo-kolejowa. Przejmie od PKP ustalanie rozkładów jazdy pociągów na terenie Mazowsza

W spółce 51 proc. udziałów będzie miał samorząd województwa mazowieckiego, resztę - PKP Przewozy Regionalne. Jest już nazwa nowego tworu - Koleje Mazowieckie.

Podpisana w obecności wicepremiera Jerzego Hausnera umowa ma być wzorcem dla kolejnych spółek tego typu. Wkrótce - co zakłada rządowy projekt - ma się ich pojawić co najmniej kilka.

Koleje Mazowieckie wystartują oficjalnie w grudniu. - Do tej pory nad wieloma pociągami nie mieliśmy żadnej kontroli, nie mogliśmy decydować o ich rozkładach, ilości połączeń. Teraz będziemy się starali dopasować ich rozkład jazdy do potrzeb mieszkańców - zapewnia Wiesława Lipińska. Dodaje, że jednym z priorytetów nowej spółki będzie zakup nowego taboru.

Zmieniony rozkład PKP ma zacząć obowiązywać od nowego roku. Jeszcze nie wiadomo, czy z tras będą musiały zniknąć jakieś pociągi.