Forum w Belwederze: jaka polityka Polski w UE

Polsce zależy, aby Unia Europejska miała taką samą strategię współpracy z sąsiadami ze Wschodu jak z państwami Morza Śródziemnego - mówił wczoraj wiceminister spraw zagranicznych Daniel Rotfeld.

Rotfeld zainaugurował w Belwederze pierwsze ze spotkań studialnych dotyczących strategii Polski w UE. Gościem forum, w którym brali udział politycy i eksperci, jest Robert Cooper, dyrektor sekretariatu generalnego Rady Unii Europejskiej, współtwórca Strategii Bezpieczeństwa UE. Na briefingu przed forum przyznał, że ta strategia jest w fazie tworzenia. - Państwa UE były bardziej zgodne np. przy tworzeniu wspólnej polityki rolnej - przyznał. Jego zdaniem jednak w przyszłości żaden z członków UE nie będzie usiłował prowadzić polityki bezpieczeństwa na własną rękę. Podkreślał też, że kontrowersje dotyczące na przykład interwencji w Iraku, która podzieliła państwa UE, ulegają zmniejszeniu.

Ze swojej strony min. Rotfeld zadeklarował, że przyjęta przez Polskę w tym roku strategia bezpieczeństwa jest w pełni zgodna ze strategią Unii Europejskiej.