Idą na Wschód

Kto jest w Rosji...

Na pełnych obrotach pracują już rosyjskie fabryki, m.in. Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych i producenta materiałów budowlanych Atlasu. Budowa zakładów kosztowała łącznie 10 mln dol. - Nasza marka jest w Rosji znana, a wyroby Atlasa można kupić właściwie w każdym markecie, sklepie i na bazarze. Nasza fabryka w miejscowości Dubna, 100 km na północ od Moskwy, w niedalekiej przyszłości stanie się przyczółkiem dla eksportu do Kazachstanu, Mongolii, a może i dalej - mówi Marek Pastusiak, pełnomocnik zarządu Grupy Atlas ds. rynków wschodnich. Załoga fabryki Atlasu to kilkadziesiąt osób.

Producent napojów i wody mineralnej Hoop za blisko 11 mln dol. kupił już połowę udziałów moskiewskiego producenta napojów, także alkoholowych, Megapack.

Swój pierwszy sklep w Moskwie otworzył LPP, właściciel marki odzieżowej Reserved. Rozwija się leasingowa spółka Carcade należąca do giełdowego Getinu. Ma już 150 pracowników i największą sieć dystrybucji w Rosji. - Carcade naśladuje strategię rozwoju Europejskiego Funduszu Leasingowego w Polsce sprzed dziesięciu lat. Za trzy lata będziemy liderem w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw - przewiduje największy akcjonariusz Getinu Leszek Czarnecki. Ten jeden z najbogatszych Polaków i założyciel EFL chce kupić w Rosji niewielki bank, który specjalizowałby się w udzielaniu kredytów samochodowych.

Polski boom inwestycyjny w Rosji dopiero się jednak zacznie. Budowę zakładu w regionie Nowogrodu zapowiedział producent płyt meblowych Pfleiderer Grajewo. Jej wartość to aż 100 mln dol. - Pozwoli to nam zająć kluczową pozycję w produkcji płyt wiórowych. Inwestycja zwróci się w pięć lat - zapewniał niedawno prezes Grajewa Paweł Wyrzykowski. Po sąsiedzku fabrykę wartą 13 mln dol. wybuduje producent mebli Forte. Obie firmy, podobnie jak w Polsce, będą ze sobą ściśle współpracować.

Budowę zakładu produkcyjnego zapowiedział też ostatnio producent sprzętu AGD Amica Wronki.

...i na Ukrainie

Na Ukrainie fabryki mają już m.in. producenci mebli - Forte i krośnieński Nowy Styl oraz producent rowerów - Romet. Tylko w ub.r. polskie firmy zajęły mocną pozycję na rynku materiałów sanitarnych (Bella Centr), puszek do napojów (CanPack) i siedzeń do samochodów (Inter Groclin). Ich śladem podążyli też dwaj najwięksi krajowi producenci farb i lakierów - Polifarb Cieszyn - Wrocław i Śnieżka. Ta ostatnia firma zakończyła pierwszy rok działalności sporymi zyskami, co zachęciło ją do kolejnych inwestycji. Z początkiem roku uruchomiła drugą fabrykę, a w planach są zakłady w Rosji, na Białorusi i w Mołdawii.

Od niedawna na Ukrainie obecny jest też państwowy PKO BP. Kupił od Kredyt Banku drugi co do wielkości tamtejszy bank z kapitałem zagranicznym. Planów inwestycyjnych nie kryje czołowy polski producent płytek ceramicznych - Opoczno, giełdowy producent wiaderek - Plast Box, rzeszowski wytwórca sprzętu AGD - Zelmer oraz producent ceramiki sanitarnej - Cersanit.