Bayer: recepta na sukces?

Niemiecki Bayer przejmuje od Roche dział leków dostępnych bez recepty

Za 2,38 mld euro niemiecki Bayer kupi część koncernu Roche odpowiedzialną za produkcję leków dostępnych bez recepty. Dzięki tej transakcji Bayer znajdzie się tuż za plecami największych na tym rynku - Johnson&Johnson i GlaxoSmithKline.

Cena okazała się wyższa od spodziewanej, co spowodowało spadek notowań koncernu na frankfurckiej giełdzie o 3,4 proc. Mimo to analitycy twierdzą, że korzyści odniosą obie strony transakcji.

- Naszym celem jest umocnienie pozycji na rynku leków bez recepty i zajęcie w przyszłości pozycji światowego lidera. Jesteśmy o wielki krok bliżej tego celu - mówi prezes zarządu Bayera.

Przedstawiciele Roche oświadczyli, że firma ma się skupić na innowacyjnych lekach i diagnostyce medycznej - dziedzinach o najwyższym poziomie wzrostu i zyskowności.

Po transakcji dział leków bez recepty Bayera ma osiągać roczną sprzedaż 2,4 mld euro i zatrudniać 6,7 tys. osób w 120 krajach - w tym w pięciu przejętych fabrykach Roche w Niemczech, Francji, Argentynie, Maroku i Indonezji. Do najbardziej znanych produktów Bayera - Aspirin, Alka-Seltzer, Tabcin - dołączą Aleve, Rennie, Saridon i Supradyn.