CBOS: kulturalny jak Polak

Jesteśmy kulturalni - pod tym zdaniem podpisuje się 57 proc. Polaków. To skąd tyle chamstwa wokół?

CBOS zapytał, co sądzimy o kulturze osobistej Polaków, jakie zachowania uznajemy za niekulturalne i jak często się z nimi spotykamy. Wprawdzie uznaliśmy się za kulturalnych - tak myśli 57 proc. Polaków (przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych), ale wciąż nadziewamy się na chamstwo ze strony rodaków: na śmiecenie (84 proc. Polaków często się z tym styka), przeklinanie i wulgarne gesty (po 84 proc.), głośno opowiadane świńskie dowcipy (48 proc.), opryskliwość (44 proc.), plucie na ulicy (69 proc.). Katalog nieprzyzwoitości jest długi.

Mimo to przekonanie, że Polak jest kulturalny, umacnia się. W podobnym badaniu w 2001 r. dobrego zdania o kulturze osobistej rodaków było 50 proc.

Co nas razi najbardziej:

- To nieładnie tak świnić - sądzi 97 proc. ankietowanych. To kto tak śmieci?

Publiczne przeklinanie potępia 95 proc. badanych.

Młodości! ty nad poziomy wylatuj - pisał maksymalista Mickiewicz. Program minimum: Młodości! ty ustąp starości. Z sytuacją z rysunku na co dzień styka się 71 proc. Polaków, za rażącą uważa ją 95 proc.

Ja jestem macho, niech kobiety mi wybaczą - kokietował Kasa (gwiazda polskiej piosenki). Miałby szansę tylko u 5 proc. kobiet, którym przepychanie się i potrącanie nie przeszkadza. Resztę Polaków (95 proc. pań i panów) to razi.

Dla 94 proc. Polaków nie do przyjęcia jest plucie na ulicy.

- Co robisz, chłopczyku? - Zbieram psie kupy. - To bardzo ładnie, ale tej nie zauważyłeś. - Taką już mam. To dialog z rysunku w "Przekroju". Niemal wszyscy (92 proc.) uznają, że to brzydko pozwalać psu na załatwianie się gdzie bądź.

Świńskie dowcipy śmieszą jednych, rażą drugich. Drugich jest więcej - 76 proc. nie lubi słuchać takich kawałów w miejscach publicznych. Badanie milczy o akceptacji świńskich żartów w sytuacjach prywatnych.

"A kiedy cię pocałuję, trzy dni w gębie cukier czuję". Tyle Jan Kochanowski. Ale osobom postronnym nie jest tak słodko oglądać cudze karesy. Czułości w miejscach publicznych drażnią 50 proc. rodaków, zwłaszcza starszych.

CBOS, 18-21 czerwca, próba reprezentatywna 961 dorosłych osób