Al Dżazira planuje wejście na giełdę

al Dżazira - nadająca satelitarnie z Kataru najpopularniejsza telewizja arabska - zamierza w ciągu dwóch-trzech lat wejść na giełdę

Jak zapowiedział w poniedziałkowym wydaniu niemieckiego dziennika ekonomicznego "Handelsblatt" Ahmed El Sheikh z kierownictwa al Dżaziry, akcje telewizji będą notowane na katarskiej giełdzie w Dauha. Z jego wypowiedzi wynika, że oceny tego, kiedy konkretnie al Dżazira powinna wejść na giełdę dokona jej audytor - międzynarodowa firma Ernst & Young. Wcześniej katarska grupa medialna ma rozszerzyć swą działalność - w ciągu kilku miesięcy uruchomi kanał dokumentalny, a w przyszłym roku - dziecięcy (od niedawna nadaje także kanał sportowy).

Działająca od 1996 r. telewizja powstała jako eksperyment, współfinansowany przez rząd w Katarze. Była pierwszą (i przez lata jedyną) stacją arabską bez cenzury. Dzięki emisji satelitarnej przekaz al Dżaziry trafiał do arabskich domów, mimo, że rządzący w wielu krajach regionu próbowali blokować dostęp telewizji do sieci kablowych.

W świecie arabskim al Dżazira cieszy się dużym zaufaniem. Stacja znana jest m.in. z tego, że często emituje materiały otrzymywane od islamskich terrorystów. To właśnie al Dżazira przekazywała nagrane orędzia Osamy ben Ladena, a ostatnio zapis wideo fragmentów egzekucji koreańskiego zakładnika, porwanego i zamordowanego w czerwcu przez terrorystów kojarzonych z Al Kaidą.