Oskarżenia o bankructwo KPNQwest

Syndyk firmy KPNQwest, która do bankructwa w maju 2002 r. była jedną z największych w Europie spółek internetowych, domaga się 3 mld dolarów odszkodowania od trzech byłych menedżerów i głównego akcjonariusza Qwest Communications.

W pozwie złożonym do sądu w stanie New Jersey syndyk holendersko-amerykańskiej KPNQwest twierdzi, że firma prowadziła kreatywną księgowość, przedstawiając nierealistyczne prognozy zwiększenia użytkowania przez internautów swojej kosztownej sieci światłowodowej. Dochody podbijały też koszty trudnych do biznesowego uzasadnienia transakcji wymiany możliwościami transmisji pomiędzy operatorami sieci internetowych.

Według syndyka większość takich transakcji aranżował główny akcjonariusz Qwest Communications, który doliczał też do nich 22 proc. marży dla siebie. Menedżerowie Qwest zasiadali na kluczowych stanowiskach w spółce z holenderską firmą telekomunikacyjną KPN. Z dokumentów KPNQwest wynikać ma, że menedżerowie tej spółki świadomie podejmowali działania, które miały poprawić wyniki amerykańskiego akcjonariusza.

Wątpliwości syndyka wzbudził też zakup aktywów konkurencyjnego koncernu GlobalTeleSystems (GTS). Na tę transakcję KPNQwest zdecydował się tuż przed bankructwem. A ta właśnie transakcja zwiększyła zadłużenie KPNQwest, ułatwiając bankom podjęcie działań, które doprowadziły do upadku firmy (działające także w Polsce GTS zostało potem odkupione przez spółkę inwestycyjną Antel Holding, która należy do rosyjskiej grupy kapitałowej Menatep).

Dwa tygodnie przed ogłoszeniem przez sąd bankructwa KPNQwest menedżerowie tej firmy przyznali sobie 1 mln euro premii. Pozwani nie skomentowali zarzutów.

W sprawie księgowości Qwest Communications w USA prowadzone jest odrębne śledztwo przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i Departament Sprawiedliwości USA. Qwest przeszacował swoje wyniki za lata 2000 i 2001, zmniejszając przychody o 2,5 mld dolarów i zwiększając straty. W ostatnich latach z głośnym hukiem zbankrutowały firmy telekomunikacyjne Global Crossing i WorldCom.