Flextronics przejmuje kolejne fabryki

Największy północnoamerykański producent sprzętu telekomunikacyjnego Nortel postanowił sprzedać większość fabryk. Będzie zajmował się tylko marketingiem i opracowywaniem nowych produktów

Najważniejsze fabryki Nortela zlokalizowane w Kanadzie i Brazylii staną się własnością zarejestrowanej w Singapurze spółki Flextronics. Chce ona także przejąć fabryki Nortela we Francji i Irlandii Północnej. Flextronics do końca 2005 r. zapłaci Nortelowi w ratach między 675-725 mln dol. za fabryki, sprzęt i aktywa niematerialne (np. prawa do wykorzystania projektów). Nortel poniesie koszty w wysokości 200 mln dol. Wraz z fabrykami Flextronics przejmie 2,5 tys. pracowników Nortela.

- Przejęcie pozwoli nam na rozszerzenie możliwości produkcyjnych w naszych parkach przemysłowych w Chinach, Polsce, Meksyku i Brazylii i umożliwi zdobycie przewagi nad konkurencją produkującą na masową skalę bardzo złożone produkty - powiedział dyrektor operacyjny Flextronics Mike McNamara.

Flextronics to największy na świecie producent kontraktowy, którego przychody za zakończony w marcu 2004 r. rok obrachunkowy przekroczyły 14,6 mld dol. Już teraz co szósty telefon komórkowy na świecie powstaje w zakładach Flextronicsa. Firma produkuje sprzęt dla takich firm jak Alcatel, Ericsson, Motorola, Nokia, Siemens czy Sony Ericsson. Jest także producentem konsoli Xbox Microsoftu. Zdaniem analityków przejęcie fabryk Nortela pozwoli zmniejszyć ryzyko związane ze zbytnim zaangażowaniem w produkcję elektroniki użytkowej. Obecnie przypada na nią 45-50 proc. przychodów Flextronicsa. Po transakcji jej udział spadnie do 35-40 proc.