Czy legalizować narkotyki

Co trzeci student lub uczeń szkoły ponadgimnazjalnej palił marihuanę albo haszysz, mniej więcej co dziesiąty robi to regularnie. Jest tak, mimo że za posiadanie jednego skręta można trafić do więzienia. Co zrobić, by skutecznie walczyć z narkotykami? Czy sposobem na to może być... legalizacja miękkich narkotyków?

Dr Teresa Wereżyńska, psychiatra, kierowniczka Ośrodka Leczenia Uzależnień przy Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie:

- Mówienie o legalizacji narkotyków w Polsce nie ma sensu, ale ma sens zniesienie karania za posiadanie narkotyków. Jestem biegłą sądową i często za posiadanie minimalnych ilości marihuany trafiają do mnie uczniowie czy studenci, którzy nie są ani narkomanami, ani dilerami, a za incydentalne kontakty z narkotykami mają potem w dokumentach, że byli karani. Szkoda pieniędzy na takie postępowania.

Jeśli chodzi o dorosłych, którzy chcą czasem zapalić marihuanę dla rozrywki, to można by pomyśleć o legalizacji. Ale w naszym społeczeństwie nie jesteśmy na to przygotowani. Spowodowałoby to dalsze usankcjonowanie narkotyków wśród młodzieży. U nas narkotykami interesuje się przede wszystkim młodzież. Mało kto wie, co to jest marihuana. A marihuana nie jest nieszkodliwa - u niektórych może wyzwalać choroby psychiczne. Na moim oddziale są osoby, które zachorowały m.in. w wyniku palenia marihuany.